"ראש אמ"ן בשיחות בפנטגון"

האתר האמריקני אל מוניטור מדווח על פגישה בפנטגון בין האלוף אביב כוכבי עם מפקד צבא ארצות הברית. דובר צה"ל בתגובה: "מדובר בנסיעת עבודה מתוכננת מראש"

פטריק דמפסי ואביב כוכבי (רויטרס ו-AP)

יחסים עכורים או לא, את המתיחות בין נתניהו לאובמה צריך לבחון ברגע האמת - וכעת מסתבר כי אם אכן התבצעה תקיפה של חיל האוויר הישראלי בסוריה, הרי שגם ארה"ב היתה בסוד העניינים - כך לפחות על פי הדיווח באתר האמריקני "אל מוניטור". על פי הפרסום, ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי נמצא בוושינגטון ונועד עם ראש המטות המשולבים של ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר בנסיעת עבודה מתוכננת מראש במסגרת תכנית העבודה השנתית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המצב בסוריה והאפשרות שהנשק של אסד ייפול בידי גורמי טרור כמו חיזבאללה, אך לא רק - כוחות המורדים בסוריה נהנים מרוח גבית וסיוע מאסיבי של ארגון אל-קעידה, לכן לא רק לנו הישראלים יש חשש מההתפרקות, אלא גם לירדנים, לטורקים ובהקשר הזה גם לאמריקנים, לכן חשוב מאוד לפעול בשיתוף פעולה", מסביר ראש המוסד לשעבר דני יתום.

לפני כחודש התייחס ראש הממשלה נתניהו לתיאום בין המדינות ואמר כי "זהו איום לישראל, איום לארה"ב ואיום למדינות אחרות באזור. אנו מתייחסים לכך בהתאם. הנשיא אובמה דיבר על כך באופן נחרץ, ישראל וארה"ב מקיימות התייעצויות קרובות בנושא זה והדבר מדגיש את הסכנות בכך שמשטרים אלה ישיגו נשק מסוג זה, ומהם הוא יכול לעבור גם לארגוני טרור".

בדברים שאמר נתניהו לסנטור טד קרוז מטקסס, שביקר בישראל ונפגש עמו, הוסיף: "יש לנו לא רק ערכים משותפים, אלא גם איומים משותפים. אחת מהסכנות האלה היא המצב המתפתח בסוריה".

לא רק עם ארה"ב, נתניהו ופרס נפגשו עם מלך ירדן

המצב המדאיג בסוריה מדיר שינה גם מעיניהם של מנהיגים אחרים באזור, כפי שטוען יתום. בשבועות האחרונים נפגשו הנשיא שמעון פרס ומלך ירדן עבדאללה בכינוס העולמי בדאבוס. מספר ימים לפני כן אישרו גורמים בירדן כי גם ראש הממשלה נתניהו טס לרבת עמון ונפגש עם המלך עבדאללה בארמונו - כל זה בעקבות החשש הירדני והישראלי לזליגת הנשק הכימי מסוריה.

על פי הדיווחים בכלי התקשורת הערבים, נושא השיחה בין ראשי המדינות היה הצעה ישראלית להיערך באופן מידי לתקיפת המצבורים הכימיים בסוריה על מנת להשמידם. הדבר נדחה בסופו של דבר בשל החשש מאובדן גדול בחיי אדם, כאשר לפי ההערכות אלפי סורים עלולים להיהרג.