סבא"א: "לא היה פיצוץ בפורדו"

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית טוענת כי פקחיה לא מצאו סימנים לפיצוץ כלשהו במתקן הגרעיני בפורדו, בניגוד למה שנטען בתקשורת הישראלית והמערבית. על פי הדיווחים, פיצוץ עז החריד את אחת מפירי המעליות במקום וכ-240 עובדים לכודים מתחת לקרקע

המתקן בפורדו, ארכיון (AP)

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מוסרת כי אין סימנים לפיצוץ במתקן הגרעיני בפורדו, בניגוד לדיווחים בתקשורת שמצטטים עריקים אירנים לפיהם אירע במקום פיצוץ רב עוצמה, ולמעלה מ-200 עובדים לכודים במתקן התת קרקעי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המתקן בפורדו הוא אחד המתקנים הרגישים ביותר בתכנית הגרעין האירנית, והאירנים שומרים בסודיות מוחלטת על מה שנעשה במקום מאז שסוכנויות הביון במערב גילו את דבר קיומו. סבא"א פירסמה הצהרה קצרה, שלא כמנהגה, ובה נכתב כי אין סימנים לפיצוץ כלשהו.

"אנו מבינים שאירן הכחישה פיצוץ כלשהו במקום. זה תואם לממצאינו במקום", כתבה דוברת הסוכנות גיל טנדור בדואר אלקטרוני שנשלח בעקבות שאלות שהיא נשאלה בנושא. כפי שהיא ציינה, האירנים אכן מכחישים את הדיווחים על פיצוץ במקום.

"240 לכודים במעמקי הכור"

איש משמרות המהפכה שערק למערב מספר סיפור אחר לחלוטין. בשיחה מיוחדת עם חדשות 2 הוא אישר השבוע כי הכור בפורדו אכן נפגע בפיצוץ עז, שמאחוריו עומדים - לטענתו - המוסד הישראלי או ה-CIA האמריקני.

"רוב האנשים שעבדו כמדענים היו למטה (בזמן הפיצוץ), בעומק של כמעט 90 מטרים במעמקי האדמה", תיאר העריק - מידריזה זכארי. "מותקנות שם שתי מעליות - אחת מיועדת למשא של ציוד כבד ונבנתה על ידי חברה קוריאנית, והשנייה מוקמה הרחק ממנה - מפני שהיא קרובה מאוד למקום המנוחה של העובדים ולמשרדים שעל פני הקרקע. שתי המעליות הללו ניזוקו ולא מסוגלות לפעול עוד".

לדברי מידריזה, גרם הפיצוץ ללכידתם של 240 עובדים בין הריסות הכור. עם זאת, הוא התקשה להעריך האם צפוי האירוע להסב נזק להתקדמות תכנית הגרעין של אירן. "אין לנו ידיעות באשר לכמה נהרגו ומי נותרו בחיים", סיפר. "התחלנו לקבל שביבי מידע שלפיהם החשד הראשוני שלהם הוא שהמוסד וישראל ביצעו מבצע חשאי, או שזו הייתה פעולה פנימית כלשהי".