מפקד חיל האוויר מזהיר: "סוריה מתפרקת על הגבולות שלנו"

מצבורי הנשק הקונבנציונלי והבלתי קונבנציונלי של הנשיא הסורי בשאר אסד מדאיגים יותר ויותר את ישראל ואת מדינות המערב. כעת מתייחס לסוגייה גם מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל שהבהיר היום: "לאף אחד אין מושג מה יהיה בסוריה ביום שאחרי". 65 גופות אותרו היום בחלב

"סוריה מתפרקת". האלוף אמיר אשל (דובר צה"ל)

במערכת הביטחון ובצה"ל עוקבים בימים האחרונים בדאגה גוברת אל עבר הגבול הצפוני מזרחי של ישראל, אל סוריה ובת בריתה הלבנונית, חיזבאללה. על פי דיווחים שונים בחיזבאללה כבר החלו להעביר נשק או לאבטח אותו בתוך השטח הסורי, וכעת מבהיר גם מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל - "זה לא קורה בחצר האחורית שלנו, אלא ממש על גבולותינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אם למישהו עוד היה ספק לגבי תשומת הלב שמפנים בצה"ל לעבר סוריה, מגיעים היום ציטוטים נדירים בעניין מכיוונו של מפקד חיל האוויר. בכנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון, התייחס האלוף אשל לחקר החלל, אבל עוד לפני כן - למתרחש במשטרו של אסד.

"אביב זאת עונה שלא קיימת באזורנו ו'אביב ערבי' זה מושג שבטח לא מתאים למציאות שלנו", פתח האלוף אשל את דבריו, "יש כאן שינויים דרמטיים ברורים. החל מירידה ביכולת המשילות של מדינות באזור שמביאה לחשיפה לפעולות טרור ממניעים שונים ומשונים, גם בגבולות שבעבר היו שקטים, ועד לתופעה של התפרקות מדינות סביבנו, כמו מה שקורה כרגע בסוריה שהיא מדינה בהתפרקות".

מפקד חיל האוויר הודה, "כיום אין לאף אחד מושג מה יהיה בסוריה ביום שאחרי ואיך המדינה תיראה. זה קורה במקום עם ארסנל נשק עצום בגודלו, שחלקו חדשני ומתקדם וחלקו בלתי קונבנציונלי. לא מדובר בחצר האחורית שלנו אלא ממש על הגבולות שלנו. זה אתגר גדול מאוד מבחינתנו".

ובינתים בסוריה - הקרבות נמשכים (רויטרס)

האלוף אשל הוסיף והבהיר כי בצה"ל נערכים להתמודדות עם תמונת המצב המשתנה במזרח התיכון. "אנחנו מתמודדים היום עם קשת רחבה מאוד של אויבים ואיומים. בין התת קונבנצינלי לבלתי קונבציונלי. מהסכין עד הגרעין, בטווחים מאוד משתנים. מולנו ניצבים אמצעי לחימה מאוד שונים ומגוונים. גם אמל"ח מערבי וגם מזרחי וגם אמל"ח מייצור מקומי בלתי מבוטל. בעבר התייחסנו לאיומים על גבולותינו. היום המצב שונה. האיומים הישירים מולנו יכולים לבוא גם מהעומק הרחוק אל החזית ואל העורף שלנו. רובם מגיעים מאיראן בדרכים שונות ומשונות".

בשולי דבריו התייחס גם לחשיבות חקר החלל בהתמודדות עם האיומים. "החלל הוא עומק אסטרטגי ומבטא באופן מובהק את היתרון האיכותי של ישראל שיש לשמר לעתיד. היכולת שלנו כמדינה בחלל היא מרכזית מבחינת יכולת ההתרעה שלנו ותאפשר לנו לפעול בכל טווח ברצף בחשאיות וללא הפרת ריבונות. עלינו להשקיע ביכולת העצמאית שלנו לשגר ולהציב לווינים בחלל".

את הדברים אמר האלוף אשל במסגרת כנס החלל הבינלאומי השמיני על שם אילן רמון שנערך השבוע בהרצליה ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ומכון פישר.

במקביל, הקרבות בין כוחות המורדים לאנשי משטר אסד נמשכים. על פי דיווחי האופוזיציה לפחות 65 בני אדם נורו למוות ונמצאו ללא רוח חיים כשידיהם כפותות בשכונה בצפון העיר חלב. ארגון זכויות אדם סורי, שמרכזו בבריטניה, מדווח כי מניין ההרוגים עשוי לעלות גם ל-80 בני אדם, ומכנה זאת "טבח חדש".