עריק אירני לחדשות 2: המוסד פגע בכור בפורדו וגרם נזק רב

איש משמרות המהפכה לשעבר שנמלט אל מחוץ לגבולות הרפובליקה האיסלאמית סיפר כי בניגוד להכחשות בטהרן, התרחש פיצוץ עז במתקן הגרעיני הראשי ונגרם לו נזק רב. לדבריו, מפנים ראשי המשטר שם את האצבע המאשימה לעבר ישראל וארצות הברית

נסיבות האירוע שהתרחש בשבוע שעבר במתקן האטום העיקרי של אירן בפורדו עדיין אפופות מסתורין, אבל הערב סיפק איש משמרות המהפכה שערק למערב מידע שפיזר מעט את הערפל. בשיחה מיוחדת עם חדשות 2 הוא אישר כי הכור בפורדו אכן נפגע בפיצוץ עז, שמאחוריו עומדים - לטענתו - המוסד הישראלי או ה-CIA האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באופן רשמי, ממשיכים ברפובליקה האיסלאמית להכחיש בתוקף את הטענות שלפיהן נגרם למתקן התת-קרקעי נזק רב, אך הדיווחים על מה שכנראה התרחש שם באמת זורמים אט אט לרחבי העולם מפי אישים שעבדו במקום בעבר ונמלטו אל מחוץ לגבולות אירן.

מידריזה זכארי (חדשות 2)
"רוב האנשים שעבדו כמדענים היו למטה (בזמן הפיצוץ), בעומק של כמעט 90 מטרים במעמקי האדמה", תיאר העריק - מידריזה זכארי. "מותקנות שם שתי מעליות - אחת מיועדת למשא של ציוד כבד ונבנתה על ידי חברה קוריאנית, והשנייה מוקמה הרחק ממנה - מפני שהיא קרובה מאוד למקום המנוחה של העובדים ולמשרדים שעל פני הקרקע. שתי המעליות הללו ניזוקו ולא מסוגלות לפעול עוד".

לדברי מידריזה, גרם הפיצוץ ללכידתם של 240 עובדים בין הריסות הכור. עם זאת, הוא התקשה להעריך האם צפוי האירוע להסב נזק להתקדמות תכנית הגרעין של אירן. "אין לנו ידיעות באשר לכמה נהרגו ומי נותרו בחיים", סיפר. "התחלנו לקבל שביבי מידע שלפיהם החשד הראשוני שלהם הוא שהמוסד וישראל ביצעו מבצע חשאי, או שזו הייתה פעולה פנימית כלשהי".

בהכנת הכתבה השתתף רונן סולומון