יעלון: "אסד מאבד שליטה, מאגרי נשק נפלו לאופוזיציה"

על רקע המתח בחזית הצפון והצבת סוללת "כיפת ברזל" בחיפה, הביע הערב השר לעניינים אסטרטגיים חשש מפני מצב שבו תלווה את התפוררות המשטר בסוריה השתלטות של גורמים איסלאמים קיצוניים על תחמושת מסוכנת. "אנו עוקבים אחר ההתפתחויות כדי שהקנים לא יופנו כלפינו", הבהיר

המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, התייחס הערב למתח הגובר בחזית הצפונית ולחשש כי התחמושת הכימית של משטר אסד תיפול לידי גורמים איסלאמיים קיצוניים שפועלים בסוריה ומנסים לשים את ידם על השלל. בריאיון לתכנית "שש" עם עודד בן-עמי הוא אמר כי בישראל "עוקבים אחר האפשרות שמאגרי הנשק ייפלו לידיים לא אחראיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדאגה בישראל מפני ההשלכות שעלולות להיות למעבר אותם כלי נשק לידי גורמים קיצוניים בא לידי ביטוי, בין היתר, בשורת התייעצויות שקיימו בתקופה האחרונה בנושא גורמים הנמנים עם הדרגים המדיניים והביטחוניים הבכירים. שר הביטחון אהוד ברק, ששהה בימים האחרונים בוועידה הכלכלית בדאבוס, הקדים - שלא כהרגלו - את חזרתו ארצה כדי להשתתף בישיבת הממשלה שנערכה אתמול ובה הוקדש פרק זמן נכבד לסוגיה.

"אינני יודע לאן זה מתפתח, אבל ברור שאסד מאבד שליטה מיום ליום ושמתקנים ומאגרי נשק נופלים לידי אופוזיציה", הסביר יעלון - שהדגיש כי "ישראל לא מתערבת במלחמת האזרחים בסוריה, אבל אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות כדי שהקנים לא יופנו כלפינו. כך עשינו בגולן שנותר שקט. בחינת הדברים נעשית באופן שיטתי ורצוף, יחד עם טורקיה, ירדן ארצות הברית, צרפת ובריטניה".

לוחמי אופוזיציה בסוריה (רויטרס)

על רקע ההסלמה בסוריה והחשש מפני זליגת נשק כימי לידי גורמים איסלאמיים, נודע אתמול כי מערכת הביטחון הציבה לאחרונה סוללות "כיפת ברזל" בסביבות העיר חיפה. בדובר צה"ל אישרו את הפרטים. במקביל, הזהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "בסוריה, שהולכת ומתבקעת, יש נשק קטלני ועלינו להיות ערוכים, חזקים ונחושים מול כל איום אפשרי".

בשבת התרחש פיצוץ מסתורי במחסן נשק של חיזבאללה בדרום לבנון. בדיווח על התקרית בעיתון "אל-מוסתקבל" היוצא לאור בביירות נרמז על מעורבות ישראלית לכאורה באירוע ונמסר כי חיל האוויר הישראלי ביצע אתמול ארבע גיחות בשמי לבנון.