קרבות סמוך למתקן הכימי בסוריה

החשש בישראל מפני זליגת הנשק הלא קונבנציונאלי של סוריה לידי ארגוני הטרור מקבל חיזוק נוסף בדמות קרבות שמתנהלים בסמוך למאגר הנשק הכימי הגדול ביותר של צבא סוריה, באזור חלב. אנשי אל קעידה מפגיזים את המתקן ומחליפים אש עם כוחות אסד. גם המתקן הכימי בדמשק נתון למתקפות של המורדים

האם סוגיית השליטה במאגרי הנשק הכימי בסוריה נמצאת קרוב לנקודת ההכרעה? בשעות האחרונות מתנהל קרב סמוך מאוד למתקן שבו מאוחסן מאגר הנשק הכימי הגדול ביותר של הצבא הסורי, הממוקם בעיירה א-ספירה, דרומית-מזרחית לעיר חלב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אנשי השלוחה הסורית של ארגון אל-קעידה הם  שמפגיזים את המפעל, כאשר מדובר בחילופי אש המתנהלים במיקום הקרוב ביותר למתחם הרגיש מאז תחילת הקרבות במדינה, לפני כשנתיים.

גם בדמשק, שבה יש מתקן עם מאגר כימי גדול ובו המעבדה הראשית של הסורים, יש קרבות בין המורדים לכוחות הצבא. בין אזור העיירה דרעיה בפאתי הבירה לבין אזור אל מאזה, שדה התעופה הצבאי והבסיסים שם מתנהלים חילופי אש, כשהצבא הסורי בולם, אבל לא מצליח להדוף את המורדים.

החשש: אסד יחשוש לשלטונו ויפעיל הנשק הכימי

יפעיל הנשק הכימי? אסד (סוכנות הידיעות הסורית)

בישראל גובר החשש מפני זליגתם של טילי סקאד ומאגרי הנשק הבלתי-קונבנציונלי העצומים שנמצאים על אדמת סוריה לידי ארגוני הטרור. עם זאת, כל זמן שתמונת המודיעין מראה כי אמצעי הלחימה הללו נמצאים עדיין בתוך הבסיסים הצבאיים - ישראל יכולה להישאר על תקן ה"מתבוננת מרחוק". אם יוצא הנשק מהבסיסים אז לא תוכל ישראל לשבת בחיבוק ידיים.

לפי שעה, הסכנה הראשונית היא שברגע שאסד יעריך שהוא עשוי לאבד את השלטון - הוא לא יבחל באמצעים ויפעיל את הנשק הכימי שברשותו. עם זאת, ניתן לומר כי כרגע זהו אינו המצב. החשש השני הוא מפני התנפלות של קבוצות המורדים על אותם המתקנים. גם כאן, מדובר בחשש מוגבל, שכן מיקומו של מתקן אמצעי הלחימה הבלתי-קונבנציונלים נמצא רחוק מאוד מהגבול עם ישראל.

למרות זאת, בישראל ממשיכים לעקוב באופן הדוק אחר ההתפתחויות בסוריה ופועלים בתיאום מלא עם ממשל אובמה. במקביל, פועלים האמריקנים בשיתוף פעולה גם עם הטורקים, שיסיימו השבוע פריסת שש סוללות טילי פטריוט סמוך לגבול עם שכנתם מדרום.

הנשק הסורי: נתניהו מכנס דיונים

מכנס דיונים. נתניהו (חדשות 2)

בתקופה האחרונה קיים ראש הממשלה מספר התייעצויות עם הדרגים המדיניים והביטחוניים הבכירים ביותר בנושא. שר הביטחון אהוד ברק, ששהה בימים האחרונים בוועידה הכלכלית בדאבוס, הקדים - שלא כהרגלו - את חזרתו ארצה כדי להשתתף בישיבת הממשלה הבוקר שבה התייחס נתניהו לאיום הסורי.

בעבר, הבהיר נתניהו במספר הזדמנויות כי העברת נשק לא קונבנציונאלי מסוריה לידי ארגון הטרור השיעי, תחמיר את המצב. הבוקר הזהיר ראש הממשלה כי על ישראל להיות ערוכה לאיומים האפשריים מכיוונו של משטר אסד. "בסוריה, שהולכת ומתבקעת, יש נשק קטלני ועלינו להיות ערוכים, חזקים ונחושים מול כל איום אפשרי", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.