איום הנשק הכימי בסוריה: נתניהו מכנס דיונים

בישראל עוקבים בדאגה אחר התפוררות המשטר אצל השכנה ממזרח, ודרגים מדיניים וביטחוניים בכירים מקיימים התייעצויות לגבי החשש מזליגת מאגרי הנשק הכימי של אסד לידי חיזבאללה ואפשרויות התגובה. בי-ם מעדכנים את ממשל אובמה ופועלים בתיאום מלא

דאגה גוברת בישראל מהאפשרות שהנשק הכימי המצוי בידי משטרו של בשאר אסד יזלוג לידי חיזבאללה, בעקבות התפוררות השלטון בסוריה. בתקופה האחרונה קיים ראש הממשלה מספר התייעצויות עם הדרגים המדיניים והביטחוניים הבכירים ביותר בנושא. שר הביטחון אהוד ברק, ששהה בימים האחרונים בוועידה הכלכלית בדאבוס, הקדים - שלא כהרגלו - את חזרתו ארצה כדי להשתתף בישיבת הממשלה הבוקר שבה התייחס נתניהו לאיום הסורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעבר, הבהיר נתניהו במספר הזדמנויות כי העברת נשק לא קונבנציונאלי מסוריה לידי ארגון הטרור השיעי תחמיר את המצב. הבוקר הזהיר ראש הממשלה כי על ישראל להיות ערוכה לאיומים האפשריים מכיוונו של משטר אסד. "בסוריה, שהולכת ומתבקעת, יש נשק קטלני ועלינו להיות ערוכים, חזקים ונחושים מול כל איום אפשרי", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

החשש המרכזי הוא מפני זליגת נשק כימי, וכן טילים ארוכי טווח ונשק נגד מטוסים לידי ארגונו של נסראללה. בישראל עוקבים באופן הדוק אחר ההתפתחויות בסוריה ופועלים בתיאום מלא עם ממשל אובמה. במקביל, פועלים האמריקנים בשיתוף פעולה גם עם הטורקים, שיסיימו השבוע פריסת שש סוללות טילי פטריוט סמוך לגבול עם סוריה.

בימים האחרונים: סוללת "כיפת ברזל" הוצבה בצפון

על רקע ההסלמה בסוריה והחשש מפני זליגת נשק כימי לידי גורמים איסלאמיים, נודע הבוקר כי מערכת הביטחון הציבה לאחרונה סוללת "כיפת ברזל" באזור העיר חיפה.

בדובר צה"ל אישרו את הפרטים ומסרו, כי "מערכת 'כיפת ברזל' נמצאת בתהליך קליטה מבצעית שבמסגרתו מוצבת סוללה מעת לעת באתרים שונים ברחבי המדינה. בימים אלה, כחלק מתכנית הקליטה המבצעית, היא הועברה לצפון".

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אמר גורם צבאי כי אין למהלך קשר להצהרות באשר לסוריה ולמתרחש בצפון, וטען כי מדובר בצעד שתוכנן מבעוד מועד.