לקחו אחריות על פיגוע שלא התרחש

תקרית בלתי שגרתית אתמול בשומרון: חיילי חטיבת כפיר עצרו שני פלסטינים שהשליכו בקבוקי תבערה לעבר עמדה צבאית. במהלך חיפוש בכליהם נמצאו שלושה מטעני חבלה ומכתב שבו הם לוקחים אחריות על פיגוע שטרם יצא לפועל. מפקד הפלוגה שעצרה את המחבלים: "מדובר באירוע נדיר. כמות האמל"ח בנוסף למכתב שנמצא אינם דבר רגיל"

שלושה מטעני חבלה התגלו. ארכיון (רויטרס)

הפיגוע שלא היה: חיילי חטיבת כפיר עצרו אמש שני פלסטינים שהשליכו בקבוקי תבערה לעבר עמדה צבאית. במהלך חקירתם נמצאו בכליהם שלושה מטענים ומכתב שבו לוקחים השניים אחריות לפיגוע שלא יצא אל הפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במכתב שנתפס נכתב כי "גדודי חללי אל-אקצה נוטלים אחריות מלאה על פעולת הפיצוץ בהתנחלות אלון מורה". נראה שהחתום על המכתב לקח בחשבון את האפשרות כי הפיגוע לא יצלח, ולכן הוסיף: "במידה שהפעולה לא צלחה אזי היא תבוצע פעמים נוספות וגדולות יותר". על המכתב היו חתומים "גדודי חללי אל-אקצה, קבוצות חיצי החופש".

"אתמול בשעות הערב שמע מפקד כיתה ששמר בפילבוקס סמוך לחווארה, דרומית לשכם, פיצוץ במרחק של 300 מטר מהעמדה, ולאחר מספר שניות שמע פיצוץ נוסף", סיפר לאתר צה"ל סרן פאיז פארס, מפקד פלוגת החוד מגדוד "לביא" של חטיבת כפיר, שתפסה את הפלסטינים. "שניות לפני כן, זיהו התצפיות שני בני אדם מתקרבים אל עבר העמדה".

"אירוע נדיר"

המכתב שהותירו שני המחבלים (דו"צ)

מהדיווח עולה כי הכוח הגיע מיד לאזור האירוע, בעוד החשודים החלו לברוח צפונה. בשלב זה הצליח חפ"ק המ"פ לעקוף את השניים ממערב ולתפוס אותם. סרן פארס ציין כי בכליהם של הפלסטינים נמצאו שני סכינים, שלושה מטעני השלכה, שני בקבוקי תבערה ומכתב בערבית בו כתוב כי תוכנן פיגוע ביישוב אלון מורה. במכתב מזהירים השניים כי אם לא יצליחו לבצע אותו, יבצעו אותו במקום אחר - "בכל יום, בכל שעה ובכל רגע". החשודים נעצרו והועברו לחקירה.

"מדובר באירוע יחסית נדיר", סיפר סרן פארס. "הגזרה שלנו מוגדרת כזירה מבצעית תמיד, אך כמות האמל"ח בנוסף למכתב שנמצאו אינם דבר רגיל". לדבריו, פלוגת החוד מכירה את הגזרה היטב לאחר בשנה שעברה ביצעה שם תעסוקה מבצעית ולכן לא הופתעו בשעת האירוע. "הייתה חתירה למגע ברמה מאוד טובה, יחד עם עבודת תצפית מעולה שהכווינה את הכוחות, התמקדה בזיהוי והעבירה את הדיווחים", הוא תיאר.