חייל, פצל את הפסולת - בפקודה!

בהתאם לתכנית חדשה, בכל בסיסי צה"ל יאלצו תורני המטבח לפצל את פסולת המטבח לזבל רטוב (שאריות מזון, פירות וירקות) ולזבל יבש (כלי פלסטיק וכדומה) – מה שיאפשר מחזור שיפיק חשמל. בקרוב ייצאו פקודות בנושא ומלאכת תדרוך החיילים ורישות הבסיסים בפחים כבר החלה. לא בטוח שמי שלא יפצל מזון ייענש

תורנות המטבח משתדרגת (רויטרס)

אם עד כה "תורנות המטבח" בבסיס כללה פינוי זבל המוני לאשפה - מעתה הכל הולך להשתנות ולהיות ירוק יותר: במשרד הביטחון השיקו לאחרונה תכנית  במסגרתה תורני המטבח בבסיסי הצבא השונים יפצלו את הפסולת לשני פחים - פסולת רטובה לפח בצבע חום שיכלול ירקות, פירות ושאריות מזון, ופסולת יבשה בפח ירוק שיכלול ניילון, כלי פלסטיק וכדומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבסיס שדה דב של חיל האוויר החלו לאחרונה את הפיילוט לתכנית, ותוך שנתיים היא תתרחב לכל בסיסי צה"ל מהצפון ועד לדרום. בין היתר, בתקופה הקרובה הוא יוחל גם בבסיסים שיזפון, בית הספר למ"כים, בית הספר לנ"מ ועוד.

הזבל הרטוב מועבר למתקן מחזור בחירייה ועובר תהליך פירוק להפקת חשמל, ואילו הזבל היבש מועבר ישירות עם כל שאר הפסולת להטמנה. "צריך מעורבות של החיילים וכהר נעשו הדרכות לתורני המטבח", סיפר לחדשות 2 באינטרנט איתן ארם, ראש מערכת הגנת הסביבה במשרד הביטחון. "התרומה לסביבה משמעותית - המהלך יעלה דרסטית את כמויות המחזור". בקרוב ייכנסו לתוקף גם פקודות צבאיות חדשות בנושא.

לא פיצלת? כנראה שלא תישאר שבת

במשרד הביטחון ידאגו כי באזור של כל בסיס יהיה מתקן מחזור על מנת שמלאכת הפיצול לא תהייה לחינם. בעתיד גם מתכוונים למחזר את הזבל מהפחים החומים שמכילים תכולה יבשה. "אני לא מאמין שחיילים יישארו שבת כי הם לא פיצלו את הזבל, אבל תהייה הקפדה בנושא", הוא הדגיש.

במקביל, בשבועות הקרובים ייצאו במשרד למכרז ענק במסגרתו יירכשו רבבות מתקני מחזור לבקבוקים לבסיסים, כאלה שאנו רגילים לראות בפינות רחוב בערים.