שב"כ: ירידה של 55% בהרוגי הטרור

שירות הביטחון הכללי פרסם את הסיכום השנתי ממנו עולה, כי בשנת 2012 נהרגו עשרה בני אדם בפיגועים, לעומת 22 במהלך שנת 2011 . על פי הנתונים, מרבית ההרוגים והפצועים בשנה החולפת נפגעו במהלך כמבצע "עמוד ענן"

ירידה ב-55% במספר ההרוגים מטרור. ארכיון (צילום: איציק גד - סוכ%d)

בשנת 2012 נרשמה ירידה של כ-55% במספר ההרוגים באירועי טרור, בהשוואה לשנה הקודמת - כך עולה מסיכום הנתונים השנתי שפרסם שירות הביטחון הכללי. עשרה בני אדם נרצחו בפיגועים, לעומת 22 במהלך שנת 2011.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהנתונים שהציג השב"כ עולה כי שישה מתוך עשרת ההרוגים באירועי טרור הם אזרחים. ארבעה הרוגים נוספים הם אנשי כוחות הביטחון, שחלקם נהרגו בעת מילוי תפקידם. תשעה מהקורבנות שגבה הטרור השנה נהרגו בפיגועים שהוצאו מרצועת עזה וכן מחצי האי הסיני. בשב"כ ציינו כי שישה מההרוגים מתו כתוצאה מירי תלול מסלול במהלך מבצע "עמוד ענן" בחודש נובמבר האחרון.

עם זאת, חלה בשנת 2012 עלייה במספר הפצועים באירועי טרור אלימים. בשנה החולפת נפצעו 309 בני אדם, מתוכם תשעה אזרחים זרים, לעומת 159 פצועים בשנת 2011.

על פי הנתונים שהובאו, כ-87% מהפצועים נפגעו במהלך מבצע "עמוד ענן". 232 מהפצועים נפגעו כתוצאה מירי תלול מסלול (כולל נפגעי החרדה), 29 פצועים נוספים נפגעו בפיצוץ באוטובוס דן בקו 142 בתל אביב שהתרחש במהלך ימי המבצע. בשב"כ הדגישו כי עד לחודש נובמבר בו התקיים המבצע, נפצעו 36 בני אדם בלבד.

2012: עלייה בהיקף אירועי הטרור בישראל

הסיכום שפרסם השב"כ מציג מגמה ברורה של עלייה משמעותית בהיקף אירועי הטרור שהתרחשו ברחבי הארץ. באזור יהודה ושומרון נרשמו 578 פיגועים, לעומת 320 בשנת 2011. עלייה נוספת גם במספר הפיגועים שהוצאו לפועל באזור ירושלים: 282 אירועי טרור לעומת 191 בשנה שעברה.

בשב"כ הסבירו כי העלייה נובעת למעשה מגידול במספר הפיגועים המכונים "עממיים" הכוללים שימוש בבקבוקי תבערה ויידוי אבנים, עליהם דווח לאחרונה באזור הגדה המערבית. בארגון ציינו כי בשנה האחרונה חל גידול של 68% ביו"ש ובשיעור של 31.5% בירושלים באירועים מסוג זה, בהשוואה לשנה שעברה.

באזור יהודה ושומרון נרשמה עליה גם במספר הפיגועים בהם נעשה שימוש בנשק חם כדוגמת ירי, רימונים ומטעני נפץ. על פי הנתונים שנצברו בידי הארגון, באזור יהודה ושומרון עלה שיעור הפיגועים ב-42% . לעומת זאת, בירושלים לא התרחשו למרבה המזל פיגועים מסוג זה במהלך השנה, זאת לעומת שני פיגועים שיצאו בבירה אל הפועל בשנה שעברה.

גם באזור הדרום ורצועת עזה נרשמה מגמת עליה במספר הפיגועים ואירועי הטרור שיצאו אל הפועל. העלייה בשיעור של 33% בהשוואה לשנה הקודמת נובעת בעיקרה כתוצאה מירי הרקטות המסיבי לעבר ישראל, שהלך והתגבר במהלך מבצע עמוד ענן.

בשב"כ הסבירו כי בשנה האחרונה התאפשר הירי מהרצועה נוכח המשך מגמת ההתעצמות של גורמי הטרור ברצועה. על פי המידע שנאסף, המשיכו הג'יהאד האיסלמי והחמאס בהברחת אמצעי לחימה תקניים לעזה משטח סיני, ובכלל זאת גם ציוד לחימה מתקדם נגד טנקים ומטוסים, וכן ציוד שיש בו בכדי לאיים על העורף הישראלי.