פרשת אסף וקסמן ז"ל - קצינים לרמטכ"ל: "המג"ד לא התרשל"

יותר מ-150 קצינים בכירים במילואים פנו במכתב לרמטכ"ל בני גנץ במטרה שיתערב במתן גזר הדין בעניינו של סא"ל במילואים אסף רפלד, שהואשם בהתרשלות במקרה מותו של אסף וקסמן ז"ל. "נגרמה לנו תחושת שבר ומבוכה שנגרמו בעקבות התנהלותהפרקליטות", כתבו. דובר צה"ל: הרמטכ"ל מוצא טעם רב בדברים שעולים מן המכתב

אסף וקסמן ז"ל (חדשות 2)

ביום ראשון הקרוב צפוי בית הדין הצבאי המיוחד בקריה בתל אביב לגזור את דינם של שניים ממפקדיו של סמ"ר אסף וקסמן ז"ל, שנהרג תחת גלגלי נגמ"ש במהלך אימון ב-2007, לאחר שהואשמו בסוף החודש שעבר בהתרשלות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל, יותר מ-150 מפקדי גדודים, מפקדי חטיבות וראשי מטות במילואים פנו השבוע במכתב לרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, במטרה להתערב בהחלטה הצפויה באשר למפקד הגדוד, סגן-אלוף במילואים אסף רפלד. "אנו מבקשים להציג בפניך את תחושת השבר והמבוכה שנגרמו לנו בעקבות התנהלותה הבלתי מקצועית של הפרקליטות הצבאית במקרה הנדון. אנו קוראים להתערבותך המהירה זאת כמובן במגבלות החוק, על מנת לצמצם את הנזק הרב שנגרם לצה"ל בשל כך", כתבו.

הם הוסיפו כי הם בוטחים ברב-אלוף גנץ והבהירו כי ערך הדוגמא האישית הוא ערך מכונן באתיקה הצבאית. "כך פעל האלוף גדי אייזנקוט בבית הדין עת הציג באומץ אישי רב את עמדתו המקצועית ולפיה אסף רפלד לא התרשל. כך פעלו גם האלוף ישי בר, אלוף-משנה גברעם הגלילי ראש מבק"א יבשה וקצינים-מפקדים אחרים בעדותם האמיצה בבית הדין. כולם סברו כי אסף רפלד לא התרשל", כתבו. בנוסף, הם הדגישו כי לבם עם הוריו של אסף ז"ל, ליאון ורחל ועם אחותו אפרת: "מותו הוא אבדה קשה וכואבת למשפחתו, לחבריו ולמפקדיו".

גנץ מצא "טעם רב" במכתב

במכתבם הם גוללו את השתלשלות האירוע ונימקו מדוע רפלד לא התרשל בתפקידו. המכתב התקבל בלשכת הרמטכ"ל אך טרם התקבלה ממנו תגובה כלשהי. "ביטול עולם התחקיר המבצעי והסמכות הפיקודית במחי יד והפיכתם לסוג של 'משחק מקדים' להליך המשפטי, היא כריתת הענף עליו אנו יושבים, כך לא נוכל לתפקד. כלי הבדיקה והחקירה הפיקודיים, החיוניים כל כך, במקום שנטפח ונשכלל את מקצועיותם ואמינותם אנו פוגעים בהם אנושות", אמר לחדשות 2 באינטרנט אלוף-משנה במילואים משה פישר, אחד מהקצינים שעומדים מאחורי היוזמה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הפניה התקבלה בלשכת הרמטכ"ל והיא תיענה כמקובל במישרין בתקופה הקרובה. הרמטכ"ל מוצא טעם רב בדברים שעולים מן המכתב ובכוונתו ללמוד אותו על פרטיו ולהוביל שיח מכבד ומעריך על הנושא מול הקצינים החתומים עליו".

וקסמן ז"ל נהרג בתאונת אימונים ברמת הגולן, כשהנגמ"ש שבו נהג התהפך. תחקיר צה"ל העלה שווקסמן נהג ברכב בשל מחסור בנהגים, למרות שלא היה מנוסה בנהיגה בנגמ"ש.