פלסטינים ניסו לשוב למאחז ב-E1 - ופונו

מארגני הקמת היישוב הערבי בין ירושלים למעלה אדומים לא אומרים נואש: אחר הצהריים הם עשו דרכם למקום ופונו על ידי כוחות משטרה. "באב א-שמס הוא האדמה שלנו, לא נוותר על זכויותינו", אמרה אחת הפעילות לחדשות 2 באינטרנט

המאחז הפלסטיני באב א-שמס, שהוקם בסוף השבוע באזור E1, פונה בימים האחרונים ללא אלימות, מה שלא מנע מראשי היוזמה לשוב לאתר אחר הצהריים בניסיון להתיישב בו פעם נוספת. כוחות הביטחון פינו כעבור זמן קצר כ-40 בני אדם שהועלו לכלי רכב משטרתיים ושוחררו במחסום חיזמה שבצפון-מזרח ירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עביר קובטי, אחת ממארגנות הקמת באב א-שמס, סיפרה אחר הצהריים לחדשות 2 באינטרנט: "הגענו לכפר כ-100 איש בשלוש קבוצות נפרדות וניסינו להגיע להגיע למקום דרך או באמצעות הכביש הראשי. כוחות יס"מ חסמו אותנו והשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, כמו גז מדמיע ופלפל". לטענת קובטי, נעצרו שישה מבין הפעילים וחמישה נפצעו בדרגות שונות - בהם לפחות עיתונאי אחד.

"בחרנו להגיע לבאב א-שמס למרות שפינו אותנו מכיוון שזו האדמה שלנו ואנחנו נמשיך לממש את זכותנו", אמרה קובטי - והדגישה: "בנינו את הכפר הזה על אדמה פלסטינית ולכן חזרנו אליו. זהו מסר של שיבה שלפיו יש לכל אדם זכות לחזור לאדמתו ולביתו".

לפני כחודש עוררה הכרזת הממשלה על הכוונה לבנות באזור E1 שבין ירושלים למעלה אדומים זעם וגינויים בקהילה הבינלאומית. ביום שישי האחרון כתבו המארגנים בהודעה רשמית מטעמם: "אנו, בני ובנות פלסטין, הקמנו את באב א-שמס בצו העם, ללא היתרים מהכיבוש ומבלי שביקשנו רשות מאף אחד - מכיוון שזוהי אדמתנו ולנו הזכות לבנות בה. הכפר הוא ביטוי להאחזות העיקשת שלנו במולדת ובתביעה לחירות - והוא יהיה השער שלנו לירושלים ולשיבה".