יאיר נווה תוקף: הדרג המדיני נתן חסינות לחמאס

סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר נווה יורה לכל הכיוונים ומותח ביקורת על התנהלות הדרג המדיני והצבאי במבצע צוק איתן: "בגלל ההדלפות החמאס ידע שהוא לא יקבל נוקאאוט". על הרמטכ"ל: "הוא הביא שקט, יש לזה יתרונות וחסרונות"

האלוף (במיל') נווה, ארכיון (פלאש 90)

האלוף (מיל') יאיר נווה, סגן הרמטכ"ל היוצא ומי שהיה במרחק פסע מתפקיד הרמטכ"ל, פושט את המדים ויוצא בביקורת חריפה על הדרג המדיני והתנהלותו במהלך מבצע "צוק איתן". בריאיון שיתפרסם מחר בעיתון "מקור ראשון" הוא אומר שהדלפות הקבינט פגעו ביכולת של צה"ל לנצח את המערכה בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בעיה אחת, שמראש הודלפה, נניח שהודלפה, הידיעה מהקבינט שאין כוונה להכריע את החמאס. מהרגע הזה בעצם נתתם מרחב חסינות לחמאס. החמאס ידע שהוא לא יקבל נוקאאוט", אמר נווה לעיתונאי עמיר רפפורט.

עוד הוסיף נווה כי "ידענו בדיוק איפה כל מחבל אבל לא ידענו להעריך נכונה מה באמת רוצה החמאס. מהו הקו האדום אצלו, מה הוא מוכן לספוג ומה לא, האם הוא יורתע מפעילות תוך כדי המבצע או לא. עובדה שהגענו ל-50 יום".

"יתרונות וחסרונות", גנץ (דובר צה"ל)

לא רק הדרג המדיני, גם הצבא שבו שירת סופג ביקורת יוצאת דופן מסגן הרמטכ"ל לשעבר שאמר כי "אגף המודיעין לא הבין את החמאס כלל וכלל, המטכ"ל התנהל מול המנהרות במסורבלות בכבדות ובחוסר כישרון". עוד הוסיף נווה כי "אין לנו לגיטימציה בינלאומית למערכות ארוכות ואין לנו גם מלאי תחמושת".

גם הקצין הבכיר ביותר בצה"ל, הרמטכ"ל גנץ סופג ביקורת מרומזת מסגנו לשעבר שאמר עליו כי "הוא הביא שקט ונינוחות לצבא, יש לזה יתרונות אך גם חסרונות". על אל"מ עופר וינטר, מפקד גבעתי שספג ביקורת על איגרת בעלת אופי דתי ששיגר לחייליו, אמר נווה: "הוא קצין טוב אבל קשקשן".

מהליכוד נמסר בתגובה על הדברים כי "נתניהו, יעלון וגנץ הובילו את צוק איתן באחריות ושיקול דעת; חמאס חטף מכה קשה ואם יתקוף שוב יספוג שוב מכה ניצחת".