"פעולת התרסה שנועדה להביא למהומות"

מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה השיבה לבית המשפט העליון ונימקה את הסיבות מדוע יש לפנות את המאחז הפלסטיני שהוקם באזור E1. מתשובה המדינה עולה כי המשך קיום המאחז יכול להפוך אותו למוקד מהומות קשות ונרחבות, וכי פינוי שלו הוא צורך ביטחוני דחוף

המאחז הפלסטיני בשטח E1 (רויטרס)

המדינה השיבה הלילה לבית המשפט העליון ופירטה את עמדתה בנוגע למאחז הפלסטיני שהוקם באזור המחלוקת E1 שבין ירושלים למעלה אדומים. המדינה מציינת כי השארת האוהלים במקום מהווה סכנה מיידית לפגיעה בביטחון ויכולה ליצור מוקד חיכוך בעייתי ביותר שיהווה מקור להפרות סדר קשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המדינה מציינת בתשובתה כי כמות המבנים והאוהלים שהוקמו במקום גדלה במהלך השבת, הוקמו מעל 30 אהלים ומבנה שירותים נוספים והבניה באזור נמשכת. עוד צוין כי המתחם מהווה אבן שואבת למאות פלסטינים ופעילי שמאל קיצוני מחו"ל.

"יודגש, כי הקמת האוהלים והשהיה במתחם, בהתחשב במיקומו, הינה בבסיסה פעולת מחאה והתרסה המיועדות לגרום למהומות בעלות השלכות לאומיות ובינלאומיות", נמסר מהפרקליטות לבית המשפט. על הטענה כאילו המאחז הוקם על אדמה פלסטינית השיבה המדינה: "רובם המכריע של האוהלים הוקם באדמות מדינה מוכרזות, מיעוטם הוקם על קרקע שאינה אדמות מדינה".


"רגישות בשטח הקונקרטי"

המדינה מסבירה כי צו בדבר שטח צבאי סגור הוצא למקום במהלך השבת. "השיקול העומד ביסוד הצו הוא החשש הממשי לפגיעה חמורה בסדר הציבורי כתוצאה מהותרת האנשים בשטח, כמו גם החשש הממשי לפגיעה בביטחון, וקיומו של צורך בטחוני דחוף", נמסר ממשרד המשפטים.

"על-פי הערכתם המקצועית של גורמי הביטחון וכוחות המשטרה, הותרת האנשים בשטח והותרת האוהלים על כנם, בשים לב לרגישות השטח הקונקרטי, יוצרת מוקדי חיכוך בעייתיים ביותר, שצפוי כי הם עתידים להיות מלווים בהפרות סדר קשות ונרחבות".

"הדברים נאמרים הן על פי ניסיון העבר, הן על פי מודיעין עדכני. לדעת גורמי הביטחון והמשטרה קיים חשש ממשי לפגיעה חמורה בסדר הציבורי מהותרת האוהלים ומבני השירותים בשטח".

נתניהו הורה לפנות את המאחז

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה אמש לכוחות הביטחון לפנות לאלתר את ה"מאחז" הפלסטיני שהוקם אתמול בשטח E1. בג"צ הוציא צו הביניים המעכב את הפינוי, אליו הגיבה המדינה בתשובה. עד להחלטת בג"ץ בתשובה לפניית המדינה, הורה ראש הממשלה לסגור את דרכי הגישה למקום כדי למנוע התקהלויות ובשלב זה האזור מוכרז כשטח צבאי סגור.

ברשות הפלסטינית מגבים את הפרובוקציה: סאיב עריקאת הסביר אתמול שמטרתם של הפעילים היא הצלת רעיון שתי המדינות, "בזמן שישראל נחושה להמשיך בבנייה בשטח המריבה ולחתור תחת העיקרון המדיני". צבכירת הפת"ח חנן עשראווי הביעה תמיכה במחאה ה"יצירתית הלגיטימית והלא אלימה". עשראווי אמרה שהיא "תומכת באופן מלא ומעודדת את דרך הבעת המחאה הזו, שבה נלחמים הפלסטינים נגד הכיבוש הישראלי. מה שקורה בבאב אל-שמס הוא תזכורת למשטר האפרטהייד שישראל מנהיגה בכל שטחי פלסטין".