מקור בשב"כ: "הישראלי שנעצר במצרים הסתנן בעבר גם ללבנון"

לאחר הפרסומים במצרים בדבר מעצרו של ערבי-ישראלי בן 33, שניסה להסתנן למדינה ללא מסמכים מזהים בשל "התעללות השלטון הישראלי" בו, מסר גורם בשב"כ כי מערכת הביטחון מכירה את האיש. לדבריו, מדובר באדם שהוחזר לפני כעשרה חודשים מלבנון, לאחר שהגיע למדינה בצלילה והוחזק בידי חיזבאללה

הערבי הישראלי, שעל פי דיווחים במצרים נעצר היום לאחר שהסתנן למדינה דרך סיני, הוא אותו צעיר שהגיע בעבר בצלילה ללבנון, נתפס על ידי חיזבאללה והוחזר לארץ במרץ האחרון - כך טוען גורם בשב"כ, שאמר כי מדובר באחמד אבו דעיף מהכפר ערה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמי ביטחון מצרים אמרו היום כי הוא ניסה להיכנס למדינה ללא מסמכים מזהים, וביקש מקלט מדיני במדינה. באתר האינטרנט של העיתון "אל אהרם" נכתב כי העצור סיפר בחקירתו כי הוא "נמלט מישראל בשל התעללות" שעבר בידי השלטון וכי הוא "מרגיש בטוח במצרים".

בני משפחתו של אבו דעיף לא אישרו ולא הכחישו את המידע. "לא קיבלנו שום פנייה ממשרד החוץ", אמרו בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

עם חזרתו מלבנון לפני כעשרה חודשים, נעצר הצעיר ונחקר על ידי ימ"ר חוף ועל ידי השב"כ. מעצרו הוארך אז מספר פעמים. בדיון שנערך בעניינו, נשאל אז אבו דעיף מדוע ביצע את המעשה והשיב כי חשב ש"הוא המשיח". לאחר הפרסום היחיד - הוצא צו פרסום גורף על כל פרטי החקירה.

בחודש שעבר: פעיל שמאל ישראלי נעצר במצרים

אנדריי פשניצ'ניקוב (AP)

לפני כחודש עבר אנדריי פשניצ'ניקוב, פעיל שמאל קיצוני מבת ים, את הגבול למצרים - ונעצר. פשניצ'ניקוב, בן 25, נולד ברוסיה ועלה לארץ כילד. לאחר שחרורו מהצבא הוא החל לעסוק בפעילות פוליטית בארגון השמאל תעאיוש. בהמשך, הוא אף פנה לביטול אזרחותו הישראלית ופנה לקבלת אזרחות פלסטינית.

סוכנות הידיעות המצרית MENA מסרה כי הצעיר נכנס למדינה ללא דרכון, ושמו לא מופיע ברשימת התיירים להם השגרירות המצרית בתל אביב הנפיקה ויזת תייר. הטלוויזיה המצרית דיווחה כי פשניצ'ניקוב צילם מתקנים צבאיים ודיבר עם נהגים בסיני. הצעיר הישראלי הועבר לחקירה ועדיין מוחזק במעצר.