נתניהו הורה לפנות את המאחז ב-E1

ראש הממשלה הנחה הערב את כוחות הביטחון לפנות לאלתר את הפעילים הפלסטינים שהקימו עשרות אוהלים בשטח שבין מעלה אדומים לירושלים. המדינה תפנה לבג"ץ בבקשה לבטל את צו הביניים שהוציא לפינוי. בכירי הרשות: "מדובר במחאה לא אלימה ולגיטימית"

המדינה תבקש מבג"ץ אישור לפנות (ActiveStills)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לכוחות הביטחון לפנות לאלתר את ה"מאחז" הפלסטיני שהוקם אתמול בשטח E1 - בין מעלה אדומים לירושלים. המדינה תפנה הערב לבג"ץ בבקשה לבטל את צו הביניים שהוציא ומעכב את הפינוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד להחלטת בג"ץ בתשובה לפניית המדינה, הורה ראש הממשלה לסגור את דרכי הגישה למקום כדי למנוע התקהלויות ובשלב זה האזור מוכרז כשטח צבאי סגור.

מוקדם יותר היום, למרות שמשטרת ישראל כבר הודיעה על כוונתה לפנותו, הבהירו הפעילים הפלסטינים במקום כי אין בכוונתם לזוז. אחד הפעילים המרכזיים, סאלח אל-קאווחה, אמר: "זו אדמה פלסטינית, זו זכותנו לבנות את כפרינו על אדמתנו מתי שרק נחפוץ. לא נסכים שיפנו אותנו".

בכירי הרשות תומכים במחאה היצירתית

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת הסביר היום שמטרתם של הפעילים היא הצלת רעיון שתי המדינות, "בזמן שישראל נחושה להמשיך בבנייה בשטח המריבה ולחתור תחת העיקרון המדיני".

בכירת הפת"ח חנן עשראווי התייחסה גם היא להצבת האוהלים ב"באב אל-שמס" ("שער השמש") והביעה תמיכה במחאה ה"יצירתית הלגיטימית והלא אלימה". עשראווי אמרה שהיא "תומכת באופן מלא ומעודדת את דרך הבעת המחאה הזו, שבה נלחמים הפלסטינים נגד הכיבוש הישראלי. מה שקורה בבאב אל-שמס הוא תזכורת למשטר האפרטהייד שישראל מנהיגה בכל שטחי פלסטין".

המשטרה הודיעה על פינוי

הבוקר הודיעה המשטרה ל-250 הפעילים שהציבו עשרות אוהלים באזור E1 שהמאחז יפונה. ההערכה היא שבעת הפינוי, שיבוצע על ידי שוטרי מג"ב וכוחות משטרה, יתפתחו עימותים במקום.

בהודעה רשמית שמסרו אתמול המארגנים נמסר כי "הפעילים הביאו עמם ציוד לשהייה ממושכת ובכוונתם להרחיב את ההיאחזות הראשונית לכדי יישוב קבע".

עביר קובטי מ"הוועדה המתאמת של המאבק העממי" היא אחת ממארגנות העלייה על הקרקע. "מדובר ביוזמה מתוכננת של פעילים פלסטינים שהיום יצאה לפועל", היא סיפרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "למעשה, הקמנו כאן כפר פלסטיני חדש. המהלך הזה נועד להדגיש את זכויותיהם של הבעלים האמיתיים של האדמה ואת התנגדותם להרחבת ההתנחלויות".