בכירי הרשות הפלסטינית: ה"מאחז" ב-E1 לגיטימי

המשטרה אמנם הודיעה הבוקר כי בכוונתה לפנות את הפעילים הפלסטינים שהציבו 25 אוהלים ב"שטח המריבה" בין ירושלים למעלה אדומים, אך אנשי המאחז מבהירים כי לא יתפנו: "זו אדמה פלסטינית". סעיב עריקאת וחנאן עשראווי הביעו תמיכה במחאה ושיבחו את הצעירים על "יצריתיותם בבחירת אופן הפעולה הלא-אלים"

"ישראל חותרת תחת העיקרון המדיני". עריקאת (רויטרס)

יממה לאחר הקמתו של ה"מאחז" הפלסטיני בשטח E1, בין ירושלים למעלה אדומים, ולמרות שמשטרת ישראל הודיעה על כוונתה לפנותו, מבהירים הפעילים במקום כי אין בכוונתם לזוז: "זו אדמה פלסטינית". כמה מבכירי הרשות הביעו תמיכה במאבקם ואמרו לסוכנות הידיעות "מען" שמדובר ב"מחאה לגיטימית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחד הפעילים המרכזיים, סאלח אל-קאווחה, אמר היום כי מקימי המאחז נחושים להישאר במקום. "זו אדמה פלסטינית, זו זכותנו לבנות את כפרינו על אדמתנו מתי שרק נחפוץ", הבהיר. "לא נסכים שיפנו אותנו".

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת הסביר היום שמטרתם של הפעילים היא הצלת רעיון שתי המדינות, "בזמן שישראל נחושה להמשיך בבנייה בשטח המריבה ולחתור תחת העיקרון המדיני".

בכירת הפת"ח חנן עשראווי התייחסה גם היא להצבת האוהלים ב"באב אל-שמס" ("שער השמש") והביעה תמיכה במחאה ה"יצירתית הלגיטימית והלא אלימה". עשראווי אמרה שהיא "תומכת באופן מלא ומעודדת את דרך הבעת המחאה הזו, שבה נלחמים הפלסטינים נגד הכיבוש הישראלי. מה שקורה בבאב אל-שמס הוא תזכורת למשטר האפרטהייד שישראל מנהיגה בכל שטחי פלסטין".

המשטרה צפויה לפנות את ה"מאחז הפלסטיני"

הבוקר הודיעה המשטרה ל-250 הפעילים שהציבו עשרות אוהלים באזור E1 שהמאחז יפונה. ההערכה היא שבעת הפינוי, שיבוצע על ידי שוטרי מג"ב וכוחות משטרה, יתפתחו עימותים במקום.

בהודעה רשמית שמסרו אתמול המארגנים נמסר כי "הפעילים הביאו עמם ציוד לשהייה ממושכת ובכוונתם להרחיב את ההיאחזות הראשונית לכדי יישוב קבע". עביר קובטי מ"הוועדה המתאמת של המאבק העממי" היא אחת ממארגנות העלייה על הקרקע.

"מדובר ביוזמה מתוכננת של פעילים פלסטינים שהיום יצאה לפועל", היא סיפרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "למעשה, הקמנו כאן כפר פלסטיני חדש. המהלך הזה נועד להדגיש את זכויותיהם של הבעלים האמיתיים של האדמה ואת התנגדותם להרחבת ההתנחלויות".