פלסטינים בונים ב-E1: "כללי המשחק השתנו"

250 פעילים הקימו הבוקר עשרות אוהלים ב"שטח המריבה" שבין ירושלים למעלה אדומים, שכוונת ישראל לבנות בו עוררה זעם בקהילה הבינלאומית. "זו יוזמה מתוכננת שהיום יצאה אל הפועל", אמרה אחת המארגנות לחדשות 2 באינטרנט - וסיכמה: "הקמנו כאן כפר פלסטיני חדש"

המאחז הפלסטיני באזור E1, הבוקר (ActiveStills)

הכרזת הממשלה על הכוונה לבנות באזור E1 שבין ירושלים למעלה אדומים עוררה זעם וגינויים בקהילה הבינלאומית, אבל הבוקר הוקם שם יישוב חדש - ביוזמה פלסטינית: כ-250 פעילים הקימו עשרות אוהלים ב"מאחז" שהוקם ללא אישורים וזכה לשם "באב א-שמס" ("שער השמש").

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה רשמית שמסרו המארגנים נמסר כי "הפעילים הביאו עמם ציוד לשהייה ממושכת ובכוונתם להרחיב את ההיאחזות הראשונית לכדי יישוב קבע".

עביר קובטי מ"הוועדה המתאמת של המאבק העממי" היא אחת ממארגנות העלייה על הקרקע. "מדובר ביוזמה מתוכננת של פעילים פלסטינים שהיום יצאה לפועל", היא סיפרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט - והוסיפה: "למעשה, הקמנו כאן כפר פלסטיני חדש. המהלך הזה נועד להדגיש את זכויותיהם של הבעלים האמיתיים של האדמה ואת התנגדותם להרחבת ההתנחלויות".

למען הסר ספק, הדגישו מארגני העלייה על הקרקע כי לא תיאמו את המהלך עם צה"ל: "אנו, בני ובנות פלסטין, הקמנו את באב א-שמס בצו העם, ללא היתרים מהכיבוש ומבלי שביקשנו רשות מאף אחד - מכיוון שזוהי אדמתנו ולנו הזכות לבנות בה. הכפר הוא ביטוי להאחזות העיקשת שלנו במולדת ובתביעה לחירות - והוא יהיה השער שלנו לירושלים ולשיבה".

בהודעה מטעמם שיגרו היוזמים גם מסר ברור לדרג המדיני וכתבו: "ממשלות ישראל נהגו במשך עשרות שנים לקבוע עובדות בשטח, בזמן שהקהילה הבינלאומית המשיכה לשתוק. הגיע הזמן לשנות את כללי המשחק. היום אנו אלו הקובעים את העובדות בשטח על אדמתנו שלנו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפני כשבועיים להחלטתו לבנות באזור E1 ולהדים שעורר המהלך בעולם. "מה שקרה זה לא הבחירות, אלא הפנייה הפלסטינית לאו"ם", הוא הבהיר - והסביר: "הם (הפלסטינים) פשוט קרעו לגזרים את כל ההסכמים שהם חתמו איתנו. אם הם הולכים באופן חד-צדדי, אנחנו לא נשב בחיבוק ידיים".