חולה הסרטן ניצח את צה"ל: יהיה חייל קרבי

חייל צה"ל שחלה בלוקמיה בצעירותו, עתר לבג"ץ לאחר שנפסל לשירות בתפקידים קרביים. קצין הרפואה הראשי שבחן את עניינו של החייל החליט על שינוי במדיניות הצבא, ומעתה בהתקיים קריטריונים רפואיים מסוימים, יוכלו חולי סרטן לשעבר לשרת בתפקידי לחימה

עתר לבג"ץ ויהיה קרבי. אילוסטרציה (רויטרס)

חייל צה"ל שחלה בילדותו בסרטן הדם ועקב כך נפסל לשירות בתפקידי לחימה, עתר לאחרונה לבית המשפט העליון בדרישה לאפשר לו לשרת כחייל קרבי. לאחרונה, שינה קצין הרפואה הראשי את ההוראות בנושא וכעת הוא יוכל לשרת בתפקיד לוחמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי החלטת הוועדה הרפואית שעסקה בעניינו של י', בגלל שהחייל טופל בצעירתו בתרופות שהעמידו את שריר לבו בסיכון, ומתוך חשש שמאמץ יפגע בלבו באופן משמעותי, הוחלט לא לאפשר לו לשרת כחייל קרבי.

י', שמשרת בתפקיד מנהלה ביחידה מובחרת, עתר לבית המשפט העליון בדרישה לאפשר לו, חרף הטיפול הרפואי שעבר וחרף הסיכון, לשרת בתפקידי לחימה. קצין הרפואה הראשי בחן שוב את מדיניות צה"ל בעניין, וקבע כי בהתקיים קריטריונים רפואיים מסוימים ניתן לאשר לחיילים שקיבלו טיפול מהסוג שקיבל י לשרת ביחידות לוחמות כמו שריון, תותחנים, נ"מ ויחידות דומות (אך לא חי"ר, טיס או יחידות מובחרות). בעקבות החלטת הקרפ"ר העתירה נמחקה.

בהתאם לכך, נבחן עניינו של י' שוב, ואושר לו לשרת ביחידות לוחמה שונות. החייל הביע שביעות רצון מההחלטה המאפשרת לו למלא תפקיד לחימה משמעותי. גם בית המשפט העליון בירך על החלטתו של קצין הרפואה הראשי.