פרסום ראשון: לא תוקם ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הרפז

בתקופת בחירות יש צורך בהסכמת ראשי הקואליציה והאופוזיציה לכינוס דיון בכנסת. הערב הודיע יו"ר האופוזיציה שאול מופז כי הוא מתנגד לדיון בנושא הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הרפז – ובכך למעשה הוטל וטו על המהלך

יממה אחרי פרסום דוח הרפז, מתברר כעת כי לא תוקם ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת הפרשה. יושב ראש האופוזיציה שאול מופז הודיע לפני זמן קצר לכנסת כי הוא מתנגד לכינוס דיון בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההסכמות, בתקופת בחירות יש צורך בהסכמת ראשי הקואליציה והאופוזיציה לצורך כל דיון בכנסת ולכן המשמעות היא הטלת וטו של מופז על המהלך. שר הביטחון ברק מעוניין בוועדת חקירה ואילו הרמטכ"ל לשעבר מתנגד לה.

היום התייחס לראשונה לממצאי דוח מבקר המדינה על פרשת הרפז, גם הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ. "מדובר ביום עצוב לצה"ל, למדינת ישראל, לאזרחים ולכל מי שמצוי בסביבת הפרשה", אמר גנץ, והוסיף: "אינני מתכוון לשפוט בין הצדדים המעורבים בדוח הזה ואני אטפל בחלקת האלוהים שלי בצה"ל שאיננה קטנה כלל".

"נחצו קווים"

"נחצו קווים ונעשו צעדים פסולים בהיבטים תקפודיים, ערכיים ואתיים", הוסיף גנץ. "נוצלה שררה פיקודית ביחס לאנשים אחרים על-ידי שימוש במידע כזה או אחר".

"לעתים", ציין הרמטכ"ל, "נעשתה פעולה טובה ונאמנה אך חוצה קווים שאסור לחצות. אני לא יכול לקבל התנהגות שכזו , ככל שאעריך, ואני מאוד מעריך, את האנשים הנוגעים בדבר".

עוד אמר גנץ, כי לפני שנתיים קבע את המושג "פגר" בהתייחסו לפרשה, "ואני אומר לכם: אני בתפקידי עוד מעט שנתיים, ואני מבין שהפגר יבש. אם צריך להוציא כמה עצמות ולנקות את החצר - זה מה שנעשה". בשולי הדברים, אמר גנץ: "ראינו בדוח הערות על התנהלות במערכים כאלה ואחרים. ראש אגף המודיעין הקודם והנוכחי פעלו זה מכבר ומרבית הלקחים בעניין זה מאחורינו". הוא הדגיש כי מונו עוד שתי ועדות על מנת להבטיח שאין פרצות ניהוליות ואחרות בתחומים השונים.

דוח הרפז - הסיקור המלא:

"התנהגות אשכנזי: בלתי ראויה"

המבקר: ברק החריף המתח עם אשכנזי

תזכורת: כך השתלשלה פרשת הרפז

"ליקויים באבטחת מידע סודי בצה"ל"

המבקר: "לקבוע בחקיקה משך כהונת הרמטכ"ל"

הדוח המלא: פרשת "מסמך הרפז"