גנץ על פרשת הרפז: "נחצו קווים ונעשו צעדים פסולים"

יממה אחרי פרסום דוח הרפז, מתייחס הרמטכ"ל בני גנץ לפרשה החמורה. "זהו יום עצוב לצה"ל, למדינה ולנוגעים בפרשה", אמר, והוסיף: "הפגר יבש. אם צריך להוציא כמה עצמות ולנקות את החצר - זה מה שנעשה". השר והרמטכ"ל לשעבר משה יעלון קורא לפתוח בחקירה פלילית של הפרשה

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, התייחס היום במהלך פתיחת תחקיר מבצע "עמוד ענן" לממצאי דוח מבקר המדינה על פרשת הרפז, והביע את צערו על פרטי הדוח שפורסם אתמול, בדבר היחסים העכורים בין לשכת שר הביטחון, אהוד ברק, ללשכת הרמטכ"ל דאז, רא"ל (במיל') גבי אשכנזי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מדובר ביום עצוב לצה"ל, למדינת ישראל, לאזרחים ולכל מי שמצוי בסביבת הפרשה", אמר גנץ, והוסיף: "אינני מתכוון לשפוט בין הצדדים המעורבים בדוח הזה ואני אטפל בחלקת האלוהים שלי בצה"ל שאיננה קטנה כלל".

"נחצו קווים ונעשו צעדים פסולים בהיבטים תקפודיים, ערכיים ואתיים", הוסיף גנץ. "נוצלה שררה פיקודית ביחס לאנשים אחרים על-ידי שימוש במידע כזה או אחר".

"לעתים", ציין הרמטכ"ל, "נעשתה פעולה טובה ונאמנה אך חוצה קווים שאסור לחצות. אני לא יכול לקבל התנהגות שכזו , ככל שאעריך, ואני מאוד מעריך, את האנשים הנוגעים בדבר".

עוד אמר גנץ, כי לפני שנתיים קבע את המושג "פגר" בהתייחסו לפרשה, "ואני אומר לכם: אני בתפקידי עוד מעט שנתיים, ואני מבין שהפגר יבש. אם צריך להוציא כמה עצמות ולנקות את החצר - זה מה שנעשה". בשולי הדברים, אמר גנץ: "ראינו בדוח הערות על התנהלות במערכים כאלה ואחרים. ראש אגף המודיעין הקודם והנוכחי פעלו זה מכבר ומרבית הלקחים בעניין זה מאחורינו". הוא הדגיש כי מונו עוד שתי ועדות על מנת להבטיח שאין פרצות ניהוליות ואחרות בתחומים השונים.

הרמטכ"ל לשעבר יעלון קורא לפתוח בחקירה פלילית

במקביל, הרמטכ"ל לשעבר השר משה יעלון אומר כי דוח המבקר מחייב פתיחת חקירה פלילית. "העובדות המתפרסמות בדו"ח מבקר המדינה בפרשת הרפז הן מטרידות, מטלטלות ומעוררות דאגה. קשה לעכל את ההתנהגות הפסולה ואת הפגיעה בערכים הבסיסיים ביותר על ידי המעורבים בפרשה, בפרשה זו נחצו קווים ביחסי דרג מדיני לצבאי ובהבנת מקור הסמכות, ונשברו קודים מוסריים ואתיים", טוען יעלון.

"התנהלות כפי זו המתוארת בדו"ח, פוגעת באמון הציבור ומעוררת תהיות ושאלות קשות בקרב מפקדים בדרגים השונים, שנושאים עיניהם מעלה ונחשפים למאבקי כוח מכוערים, לאבדן שיקול דעת ולתרבות קלוקלת, אשר ביזו את צה"ל ומערכת הביטחון", הוסיף הרמטכ"ל לשעבר.

דוח הרפז - הסיקור המלא:

"התנהגות אשכנזי: בלתי ראויה"

המבקר: ברק החריף המתח עם אשכנזי

תזכורת: כך השתלשלה פרשת הרפז

"ליקויים באבטחת מידע סודי בצה"ל"

המבקר: "לקבוע בחקיקה משך כהונת הרמטכ"ל"

הדוח המלא: פרשת "מסמך הרפז"