הישראלי שהצטרף לדאע"ש והתחרט ישוב לארץ

משרד הפנים העניק לצעיר תושב נצרת אישור זמני לשוב לישראל, לאחר שנסע לעירק על מנת להצטרף לארגון דאע"ש. למרות האישור, שניתן ביום האחרון בו יכלה המדינה להשיב לעתירת המשפחה, במשרד הפנים עדיין שוקלים את המהלך לשלילת אזרחותו

ארכיון (רויטרס)

הצטרף לדאע"ש, עזב את כוחות הארגון - וישוב לארץ: משרד הפנים נתן היום (רביעי) אישור למשפחת חלדי מנצרת להחזיר את בנם מרוואן לישראל, לאחר שהיה מסורב להכנס לישראל משך חודש וחצי בשל כניסתו למדינות אויב בלחץ ובהשפעת ארגון דעא"ש. מרוואן נפצע קשה ביומו הראשון בעירק ולא השתתף כלל בפעילות של דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כשבועיים פרסם לראשונה כתבנו גיא פלג כי ארדן מעכב את דרכונו של חלדי, המאושפז בבית חולים בטורקיה עם כוויות קשות. השר הודיע כי הוא שוקל את שלילת אזרחותו, אך כעת הוענק לו אישור זמני לשוב לארץ.

אתמול פנתה משפחת חלדי לסגן השר לשעבר איוב קרא, העומד בראש המטה נגד ההקצנה הדתית ובעיקר נגד ארגון אלנסרה ודעא"ש, וביקשה את סיועו בפרשה. היום נפגשו בני המשפחה עמו, ותוך כדי הפגישה התקבלה הבשורה לה ייחלו כאמור .

ההחלטה התקבלה בעיתוי מכריע: היום היה היום האחרון בו המדינה יכולה הייתה להגיב לבג"צ שהגישה משפחתו של חלדי. ההערכה הייתה שסיכויים סבירים שהמדינה תיעתר לבקשתם, ועל כן הוענק לו מסמך למעבר הגבול. עם נחיתתו בארץ הוא ככל הנראה יילקח לחקירה וזאת בהתאם למצבו הבריאותי, לאחר שעל פי הדיווחים הוא נפצע בעירק.

מתעקש על שלילת האזרחות. ארדן

"מדובר במשפחה חיובית שתרמה רבות"

למרות זאת, במשרד הפנים יבקשו לפתוח בהליך של שלילת האזרחות של חלדי לאחר נחיתתו בארץ, בהמשך לדרישתו של שר הפנים גלעד ארדן לשלילת האזרחות. האישור שהוענק להגעתו ניתן תוך היוועצות עם גורמי הביטחון, שם מבינים כי יתכן ויהיו מקרים נוספים בעתיד בו ייאלצו להחליט מהי דרך הטיפול באזרחים ישראלים שמבקשים להצטרף לשורות דאע"ש.

קרא הסביר לאחר הפגישה עם המשפחה כי מדובר ב"משפחה בדואית חיובית מאוד ששירתה את מדינת ישראל עוד לפני תקומתה. בניה משרתים כחיילים שוטרים וקצינים בכוחות הביטחון והחברה שבבעלותם אף בונה פרויקטים של משרד הביטחון, ולכן הסיוע להם טבעי. מאידך צריך לטפל נקודתית בילד שמעד מתוך סקרנות לסייע הומאנית לפליטים הסורים בגבול טורקיה. כדי שהמקרה לא יפגע במשפחה המורחבת".

על פי המידע הקיים, חלדי נסע לטורקיה לטיול אחרי חג הקורבן אצל המוסלמים, שם שהה מספר ימים עד שאבד עמו הקשר. משלא התקבל אות חיים ממנו, ניסו בני משפחתו לברר מידע על מקום הימצאו. הקרוב אמר כי בתחילה סברו כי הוא עצור בגלל שנמצאו אצלו דולרים מזויפים, אך לאחר מכן, למרבה פליאתם, נודע להם שהוא עבר את הגבול לסוריה.

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv