דוח משרד החוץ: היכולת הצבאית של אירן נחלשה

ממצאי אגף המודיעין של משרד החוץ הוצגו אתמול והעלו הערכות אופטימיות לגבי מצבה האסטרטגי של ישראל מול האיומים מאירן, מצפון ומדרום. גורמים בכירים טענו כי כושר ההרתעה האירני הצטמצם במידה ניכרת בעקבות המשך מלחמת האזרחים בסוריה וכי במקרה של עימות מול ישראל, המפרץ יילחם לבדו

דוח משרד החוץ: אירן נחלשה, אחמדינג'אד (רויטרס)

שקיעת "ציר הרשע"? על פי הערכות אגף המודיעין במשרד החוץ, היכולת של אירן לפגוע בישראל או להגן על מתקני הגרעין בשטחה במקרה של מתקפה חיצונית, ירדה בצורה משמעותית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עיתון מעריב פרסם הבוקר כי הסיבה לירידה בכושר ההתקפה וההגנה של הרפובליקה האסלאמית טמונה, בין היתר, בהיחלשות צבא סוריה וארגון חיזבאללה. לכן, במקרה של עימות צבאי מול אירן, סביר להניח כי הצבא הסורי לא יחבור לכוחות מהמפרץ, דבר שמצמצם באופן משמעותי את הסיכוי שחיזבאללה יצטרף ללחימה לצד אירן.

ההערכות עד היום היו שאירן מחזקת את כוחו הצבאי של חיזבאללה כדי להיערך ולגבש סיוע לקראת עימות עתידי. אך מלחמת האזרחים בתוך סוריה ניתקה את חיזבאללה, שמעוזו בלבנון, מאספקת אמצעי הלחימה.

המרכז למחקר לאומי שהציג את הדברים בכנס השגרירים שנערך בימים האחרונים בירושלים, הסביר שחיזבאללה הפך לפגיע מאוד ושראשי הארגון חוששים כי אם יצטרפו למאבק נגד ישראל, זו תיכנס באופן מסיבי ללבנון ותפגע בכוח הפוליטי ובנכסים הכלכליים של חיזבאללה במדינה.

מלבד גזרת המפרץ, הציג משרד החוץ את ממצאי המודיעין לגבי עזה ומצרים. ההערכה היא כי מצבה של ישראל בגזרה הדרומית השתפר מאוד וכי לאחר "עמוד ענן" מצרים תפעל כדי למנוע מחמאס לצאת נגד המדינה. בנוסף מעריכים כי מצרים לא תיתן לחמאס להוביל אותה לעימות צבאי מול ישראל בעקבות הצורך שלה להתאושש כלכלית.