צפו: המחבל נמלט לאחר הפיגוע בת"א

זמן קצר לאחר שהטמין את הפצצה באוטובוס בתל אביב, הגיע המחבל מוחמד מפארג'ה לתחנת רכבת בתל אביב – משם נסע לעבודתו בקניון במודיעין. בתיעוד מצלמות האבטחה של תחנת סבידור מרכז בעיר ניתן לראות אותו מתהלך בין הנוסעים בקור רוח. צפו

תיעוד של המחבל מוחמד מפארג'ה, בן 18, מציג עד כמה הוא היה קר רוח לאחר שהטמין את הפצצה באוטובוס בקו 142 בתל אביב. זמן קצר לאחר שסיים את פעולתו, הוא הגיע לתחנת סבידור מרכז בעיר בדרכו חזרה לסניף מקדונלדס בו עבד בקניון במודיעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בתיעוד מצלמות האבטחה של רכבת ישראל, ניתן לראות אותו מתהלך בין הנוסעים, בזמן שהוא מחכה לרכבת ליעדו. בחקירתו הסביר מפארג'ה כי ביצע את הפיגוע בשל פעולות צה"ל במהלך מבצע "עמוד ענן". כתב האישום שהוגש נגדו לפני כשבועיים ייחס לו עבירות של מקרי ניסיון רצח וסיוע לאויב בזמן מלחמה. באמצעות תעודת הזהות שהייתה לו, הוא היה יוצא מדי יום לעבודתו מכפרו. מספר ימים לפני הפיגוע הוא אף הגיע לבחון את דרכי הפעולה בשטח.

כתב אישום נוספים בפרשה

הבוקר הוגש כתב אישום נגד מתכנן הפיגוע, לכאורה, לבית המשפט הצבאי ביהודה ושומרון. כתב האישום מייחס לו עבירות של ניסיון לגרימת מוות, קשירת קשר וייצור מטעני נפץ. מי שתכנן לכאורה את הפיגוע בתל אביב בשלהי מבצע "עמוד ענן" ושימש כאחד מהשותפים להוצאתו אל הפועל, ומי שהפעיל לבסוף את המטען בשיחת טלפון, הועמד לדין, כשכתב האישום מייחס לו שורה של עבירות חמורות, ובהן עבירות של ניסיון לגרימת מוות בכוונה, קשירת קשר לגרימת מוות בכוונה, סחר בנשק ואמצעי לחימה, ייצור מטעני נפץ ועריכת ניסויים בהם, הסתה וחברות בהתאחדות בלתי מותרת.

מכתב האישום עולה, כי בחודשים האחרונים החליט הנאשם לייצר פיגוע נגד מטרות ישראליות. לצורך כך רכש כלי נשק ואמצעי לחימה וגייס שניים נוספים, שאיתם קשר קשר לבצע פיגועים מסוגים שונים ואף ערכו סיורים על מנת לאתר מיקום מתאים.

עם תחילת מבצע "עמוד ענן" פנה אחד מחברי החוליה שגויסו על ידי הנאשם, והביע רצונו "להילחם לצד עזה". הנאשם הכין את מטען הנפץ ושלח את האחר להניחו באוטובוס מלא נוסעים בתל אביב. לאחר שזה ביצע את המוטל עליו, הוא התקשר לנאשם והודיע לו כי המטען מונח באוטובוס, הנאשם הפעיל את המטען בהפעלה סלולארית, כתוצאה מהפיצוץ נפצעו 24 איש, מבין נוסעי האוטובוס. בנוסף, הוגשו היום שני כתבי אישום נוספים בפרשייה זו באשמת סחר באמל"ח ואי מניעת פשע.