טייס ונווט נטשו F-16 בנחיתה

תאונת אימונים בצפון: מטוס קרב שהגיע לנחיתה בבסיס רמת דוד איבד שליטה במהלך הנגיעה במסלול. הטייס והנווט הפעילו את כסאות המפלט ולא נפגעו. נזק כבד נגרם למטוס, ומפקד חיל האוויר הורה על עצירת האימונים. תקלה דומה התרחשה רק לפני שבוע באותו דגם ובאותו בסיס

הטייס והנווט ניצלו ברגע האחרון. ארכיון (רויטרס)

תאונת אימון שנייה במטוס F-16 תוך שבוע: נווט וטייס חיל האוויר ניצלו ברגע האחרון מהתרסקות מטוסם, כשתקלה טכנית אירעה בעת שגלגליו כבר נפתחו במסלול הנחיתה. בשבריר שנייה קיבלו השניים החלטה להפעיל את כסאות המפלט ולנטוש את המטוס - מה שהציל את חייהם. למטוס נגרם נזק רב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

האירוע התרחש במסגרת אימון מבצעי בבסיס חיל האוויר רמת דוד בצפון. מטוס הF-16, מדגם ברק, התקרב לנחיתה אך איבד שליטה במהלך הנגיעה במסלול. הנווט והטייס ששהו במטוס הדו-מושבי החליטו להפעיל את כסאות מפלט. לאחר שנחלצו מהמטוס בריאים ושלמים, הם נלקחו לבדיקה רפואית.

למטוס נגרם נזק משמעותי, וההערכה הראשונית היא שבעקבות תקלה טכנית המטוס סטה מנתיב הנחיתה ולא נשארה ברירה לצוות, אלא לנטוש. כסאות מפלט חדשים שהותקנו לאחרונה בחיל האוויר אפשרו לשניים לנטוש גם בגובה 0, מבלי להיפגע.

מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, הורה לפי שעה לעצור את האימונים במערך ה"ברק". עם זאת, הפעילות המבצעית והכוננויות המבצעיות נמשכות כמתוכנן. כמו כן, הורה מפקד חיל האוויר על הקמת ועדת חקירה לבדיקת האירוע המוגדר חריג למדי.

בכיר בחיל אוויר מסר כי "הטייס והנווט פונו לבית חולים למרות שמצבם טוב. הם תפעלו את האירוע טוב, המטוס נגע בקרקע במהירות 300 קמ"ש".  

רק לפני שבוע: אירוע דומה באותו הדגם ובאותו הבסיס

לפני כשבוע, גלש מטוס קרב נוסף מאותו הדגם ממסלולו וניזוק במהלך אימון באותו בסיס. גם באירוע ההוא לא היו נפגעים. חקירה ראשונית שבוצעה בחיל העלתה כי כשל טכני הוא זה שהביא לתקלה.

האירוע התרחש במהלך אימון שגרתי בסוף הטיסה, והמטוס הושבת והועבר לטיפול לאחר שנגרמו לו נזקים מבניים. גורם צבאי בחיל האוויר אמר לחדשות 2 באינטרנט כי לא הייתה סכנה לטייס וכי לא מדובר בטעות אנוש. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מטוס קרב של חיל האוויר מסוג ברק סטה לשוליים תוך כדי נסיעה על המסלול, לאחר נחיתה בבסיס רמת דוד, אתמול בצהריים. לטייס שלום. המטוס הועבר לבדיקה וטיפול טכני. האירוע נמצא בתחקיר".