לראשונה זה 4 שנים: ירידה במוטיבציה לשירות ביחידות קרביות

נתוני מחזורי הגיוס של 2012 מצביעים על מגמה מדאיגה: פחות ופחות מתגייסים הכשירים ללחימה רוצים לשרת ביחידות קרביות. אחוז השואפים לשרת בקרבי צנח בשיעור של למעלה מ-3 אחוזים בתוך שנה

ירידה במוטיבציה לקרבי. ארכיון (דובר צה"ל)

נורת אזהרה או מגמה מדאיגה? מספר המתגייסים שביקשו לשרת ביחידות קרביות במחזור הגיוס של נובמבר האחרון פחת ב-3 אחוזים לעומת אותו מחזור הגיוס בשנה שעברה - כך מפרסם הבוקר העיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בשנים האחרונות התגאו בצה"ל על המוטיבציה הגבוהה לשירות ביחידות קרביות שהלכה והתגברה באופן משמעותי ב-4 השנים האחרונות. בנובמבר 2008, חודש לפני היציאה למבצע "עופרת יצוקה", עמד שיעור המועמדים לשירות ביטחון שביקשו להתגייס לקרבי על 65.7% בלבד. לעומת זאת, 3 שנים לאחר מכן גדל מספרם של המועמדים שביקשו לשרת ביחידות החי"ר ביותר מעשרה אחוזים ועמד על 76.2%.

במחזור הגיוס הגדול האחרון לצה"ל, שנערך לפני כחודשיים, חלה לראשונה ירידה במספרם של המבקשים לשרת ביחידות קרביות. נתוני גיוס נובמבר 2012 מצביעים על כך שרק 73.2% מהמתגייסים מבקשים לשרת ביחידות קרביות.

השוואה למחזורי גיוס נוספים משקפת מגמה זהה ואף מדאיגה יותר: במחזור הגיוס של מרס 2012 עמד אחוז המבקשים לשרת בקרבי על 72.4% בלבד, זאת לעומת אותו מחזור גיוס מ-2011, אז ביקשו קרוב ל-80 אחוזים מהמתגייסים לשרת ביחידות קרביות - ירידה משמעותית אף יותר מזו שחלה במחזור הגיוס של נובמבר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לנתונים: "אין מגמת ירידה במוטיבציית השירות לגיוס קרבי. בשנים האחרונות נשמרת רמת מוטיבציה גבוהה ביותר לשירות בתפקידי לחימה. 72%-76% בממוצע מהמתגייסים הכשירים ללחימה מביעים רצון לשרת בתפקידים אלו ומשובצים למגוון רחב של יעדים. שיעור המבקשים לשרת בתפקידי לחימה בגיוס האחרון עמד על 73.3% - הגבוה ב-1% בהשוואה למחזור הגיוס הקודם (אוגוסט) ונמוך ב-2.9% לעומת נובמבר אשתקד. ככלל יודגש כי אמירה גורפת על ירידה בשיעורי המוטיבציה ללחימה אינה משקפת את תמונת המצב ואת רמת המוטיבציה הגבוהה והיציבה בקרב המתגייסים."