מצרים: ישראל שלחה הצעיר שנעצר

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מצטטת גורמי ביטחון בקהיר שאומרים כי לא הושגה התקדמות בחקירתו של אנדריי פשניצ'ניקוב בן ה-24 וטוענים: "הוא אומן היטב לשאת בלחצי החקירות כי הוא משתייך לאחד המוסדות הביטחוניים"

לא ברור מדוע נכנס למצרים. פשניצ'ניקוב (AP)

מנגנוני הביטחון המצרים העבירו את הצעיר הישראלי אנדריי פשניצ'ניקוב, שנעצר בסיני לפני כמה ימים, להשלמת חקירתו בקהיר, לאחר שעד כה לא הצליחה לגלות מה היו נסיבות כניסתו למצרים, כך מדווחת היום סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, החוקרים המצרים לא הצליחו להוציא מפשניצ'ניקוב הודאה בדבר נסיבות הגעתו למצרים, וזאת אחרי שבע שעות רצופות של חקירה. "המודיעין המצרי עדיין לא מצליח לענות על השאלות מתי נכנס הצעיר למצרים ומאיזו נקודה בגבול", צוטטו גורמי ביטחון מצריים, שאמרו כי העובדה שהצעיר הישראלי לא נשבר בחקירה "מעידה על כך שהוא אומן היטב לשאת בלחצי החקירות וכי הוא משתייך לאחד המוסדות הביטחוניים".

עוד דווח כי הצעיר מדבר ערבית שוטפת וכי "כניסתו למצרים בוצעה לשם מטרה ספציפית". המקורות הביטחוניים המצרים טענו כי משלחת ישראלית הגיעה אמש לקהיר, ונועדה במשך שלוש שעות עם גורמים מצרים בנושא מעצרו של פשניצ'ניקוב. "הישראלים ביקשו פעם נוספת להשיבו", אמרו הגורמים המצרים שהוסיפו כי שגרירות ישראל בקהיר עוקבת מקרוב אחר הנושא. "ישראל מפעילה לחצים כבדים על מצרים להשבת המסתנן", דווח ב"מען". ממשרד החוץ נמסר בתגובה לחדשות 2 באינטרנט כי הם לא מתייחסים לדיווחים האלה: "אנחנו בודקים את נסיבות מעצרו".

פעיל שמאל קיצוני שניסה לבטל אזרחותו

אנדריי פשניצ'ניקוב, בן 25, נולד ברוסיה ועלה לארץ כילד. הוא התגורר בבת ים, ולאחר שחרורו מהצבא הוא החל לעסוק בפעילות פוליטית בארגון השמאל תעאיוש. בהמשך, הוא אף פנה לביטול אזרחותו הישראלית ופנה לקבלת אזרחות פלסטינית. סוכנות הידיעות המצרית MENA מסרה כי הצעיר נכנס למדינה ללא דרכון, ושמו לא מופיע ברשימת התיירים להם השגרירות המצרית בתל אביב הנפיקה ויזת תייר. הטלוויזיה המצרית מדווחת כי פשניצ'ניקוב צילם מתקנים צבאיים ודיבר עם נהגים בסיני.

אמו של העצור, סבטלנה, אמרה לגל"צ כי בנה נסע כדי לפגוש מכרים וכי למיטב ידיעתה הוא מוחזק במתקן משטרתי ברפיח. היא סיפרה כי הוא התקשר אליה לפני כמה ימים ואמר כי נעצר בשל בעיה במסמכים שהיו ברשותו.