לראשונה בצה"ל: "ניידות אלכוהול"

לאור ריבוי מקרים של שתיית אלכוהול בבסיסים החליטו בצה"ל להשיק שתי ניידות אלכוהול שיעברו בין הבסיסים הצבאיים ובמקומות הבילוי בלילות, שם מבלים חיילים רבים. אחת תוקדש להסברה ותופעל על ידי חיילי חיל החינוך והשנייה תופעל על ידי המשטרה הצבאית ותבצע אכיפה. קצין בכיר: "מימדי השתייה גוברים"

חשש מאלכוהול בבסיסים. אילוסטרציה (AP)

בתקופה האחרונה מתרבים הדיווחים על מקרים של שתיית אלכוהול בתוך בסיסי צה"ל ובאגף כוח אדם החליטו להגביר את מאמצי ההסברה והאכיפה בנושא, וחנכו שתי ניידות אלכוהול, שיעברו בין בסיסים ומקומות בילוי כדי למגר את התופעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הניידת הראשונה, שהחלה לפעול בימים האחרונים שייכת למשטרה הצבאית, ויהיו בה כל העת שוטרים צבאיים שיבצעו בדיקות לחיילים באזורי הבילוי בלילות, בעיקר בסופי שבוע. הם גם יחלקו חומרי הסברה בנושא כדי להסב את תשומת לב החיילים לנזקי השתייה.

הניידת תתעסק רק בנושא ההסברה נגד שתיית אלכוהול, ולא תהיה כמו ניידות משטרה צבאית רגילות. בנוסף, בקרוב ישיקו בחיל החינוך, ניידת אלכוהול חינוכית שתעבור כל יום בין הבסיסים השונים.

סיור חינוכי בבסיסים

בניידת הוכנסו אלמנטים של אינטרקטיביות - מחשבים, סרטים, פליירים וחומרי הסברה, והיא עתידה לבקר בבסיסים שונים. היא תופעל על ידי מש"קיות הוראה או מש"קיות חינוך. "מימדי שתיית האלכוהול בצבא גדלים וזה מדאיג שהוא זמין, זול ולא אסור על פי חוק", אמר לחדשות 2 באינטרנט קצין בכיר באגף כוח האדם. "בצה"ל מרחיבים את האכיפה ומגדילים את העונשים על שתייה בבסיסים".

לדבריו, הצגות התיאטרון של תרבות יום א' וכן צוותי תיאטרון צה"ל ותיאטרון הדילמות, מוכיחים את עצמם בשנים האחרונות. לאחרונה, בחיל החינוך נבנה מערך של ניתוח אירוע של שתיית אלכוהול בבסיס, שהופץ למפקדים ולסגלי החינוך.

גם בתחום ההכשרה יש דגש מיוחד להסברה בתחום האלכוהול - לאחרונה הוכנסו עוד הכשרות בנושא בבסיסי ההדרכה השונים וכן גם בבית הספר לקצינים (בה"ד 1). בצבא מקווים כי הניידות החדשות יעזרו בהסברה נגד שתייה ויצמצמו את מספר המקרים של השתכרויות ושתייה בין כותלי הבסיס.