פרסום ראשון: זו התכנית לפינוי יישובים בחירום

בתגובה לבקשתם של תושבים רבים בדרום להתפנות מבתיהם במהלך מבצע "צוק איתן", הציגה המדינה תכנית לפינוי ממומן של תושבי היישובים בקו העימות לקיבוצים ולמתקנים שבבעלות משרד הביטחון. במהלך המבצע האחרון נמנעה מערכת הביטחון מליישם תכנית דומה, מחשש לצייר תמונת ניצחון פלסטינית

עשרות אלפים יפונו במימון המדינה. ארכיון (לע"מ)

כחלק מלקחי מבצע "צוק איתן", הוצגה אתמול (שני) לוועדת השרים תכנית חירום לפינוי מיידי של תושבי יישובים צמודי גדר בצפון ובדרום, במקרה של התחממות ביטחונית בגזרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי התכנית, המכונה "מלונית", במקרה של התחדשות הפעילות העוינת נגד ישראל לאורך גבולותיה יפונו לפחות 20 אלף תושבים מיישובי קו העימות לקיבוצים ולאכסניות שברשות משרד הביטחון.

כחלק מהכשרת שלבי התכנית, נקבע לכל יישוב באזורים המדוברים יישוב תאום, ולאחרונה אף ביצעו תושבי האזורים המדוברים תרגולי פינוי ליעד שנקבע להם.

בימים האחרונים שיגרה רשות החירום הלאומית מכתבים בנושא לראשי מועצות בעוטף עזה, ובהם הציגה את פרטי תכנית הפינוי על כל סעיפיה. אין מדובר ביוזמה ראשונה לפינוי מרוכז של יישובים במימון המדינה. במהלך מבצע צוק איתן נמנע יישומה של תכנית דומה מחשש לקביעת תמונת ניצחון פלסטינית, זאת לאחר שעשרות מתושבי הקיבוצים בעוטף עזה פנו למשרד הביטחון בבקשה לפנותם הרחק מקו העימות.