ממתעמלת קרקע לנווטת קרב: "אותו דבר"

בין פרחי הטייס של מחזור 165 שיקבלו היום את הכנפיים הנחשקות במסדר המסורתי, יהיו גם ארבע נשים אמיצות שעברו את המסע המפרך ללא הקלות ובתחושת סיפוק אדירה. "אני לא חושבת שצריך להיות הבדל בין בנים לבנות בקורס", הבהירה סגן ש' לחדשות 2 באינטרנט. ריאיון מיוחד עם שתיים מהטייסות הטריות בצה"ל

עושות היסטוריה. סגן י' וסגן ש' (דו"צ)

סגן ש' השתתפה בצעירותה כמתעמלת קרקע מקצועית בתחרויות, וחלמה תמיד להיות רופאה אורתופדית. אך כשהגיע הזמן להתגייס, ולאחר מיונים מפרכים, היא הגיעה לקורס טיס והיום היא תעלה על מגרש המסדרים בבסיס חצרים ותהפוך לנווטת קרב בטייסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היא מעידה על עצמה שבמהלך הקורס היה לה קושי פיזי עם הניווטים הארוכים והמסעות הרגליים, אך מציינת כי הם לוו בתחושת סיפוק גדולה מאוד. "אני לא חושבת שצריך להיות הבדל בין בנים לבנות בקורס - ההורים שלי מאוד תמכו והקורס היה מאתגר", סיפרה סגן ש' לחדשות 2 באינטרנט. היא גם נזכרת בתחרויות כמתעמלת לפני הגיוס: "זה התחיל כחוג אבל גדלתי וזה נהיה תחרותי. קורס טיס והתעמלות קרקע זה ממש אותו דבר: השמחה מההצלחה והבאסה מהכישלון. בעיקר צריך אופי כדי לשרוד ויש גם את עניין ההישגיות שקשור לשני המקצועות האלה ופה זה מתחבר".

ש' בת ה-21 גדלה בראש העין. חברותיה מהעיר שולחות לה בימים האחרונים הודעות ברכה רבות לקראת סיום הקורס. "כולם מאוד מפרגנים לי ומתרגשים, אפילו יותר ממני", היא מספרת. ואם תהיתם, אז בין היציאות הביתה בקורס המפרך היא גם הצליחה לפתח זוגיות. החבר שלה, לוחם בעצמו בצה"ל, יגיע גם הוא להביע גאווה מחר בטקס: "הוא לא מאוים, הוא ממש מפרגן". אגב, למרות שזה נשמר בסוד במשפחה, ש' גילתה כי אלה מתכננים להופיע ביציע עם חולצות ורודות וכיתוב מיוחד בשבילה, כפי שמקובל בכל סיום קורס טיס.

סגן י' עלתה מאוקראינה: "אם הייתי חושבת שאין לי סיכוי - לא הייתי מתחילה בקורס"

גם סגן י' בת ה-21 תסיים מחר את הקורס היוקרתי. בגיל שנתיים היא עלתה מאוקראינה וסבה וסבתה עדיין נמצאים שם. גם היא, כמו סגן ש', לא חלמה מעולם להיות בקורס טיס, אך היום צפויה להביא גאווה גדולה לעיר קצרין בה היא מתגוררת. "אם הייתי חושבת שאין לי סיכוי לסיים לא הייתי מתחילה את זה. אנשים פה מאמינים שהם יכולים", היא מספרת. "הקורס לא היה קל בכלל, וכל מה שאתה שומע מהצד - שזה מלחיץ ותובעני, זה באמת כך". לדבריה, השלב קשה ביותר בקורס היה השלב האחרון בו העומס גדל: "אתה צריך לעשות המון דברים ולהצליח וזה מאוד קשה אבל גם מספק".

כמו רבים בצמרת חיל האוויר, גם היא משוכנעת כי קורס הטיס מתאים ללא ספק גם לבנות: "בשום דבר לא הרגשתי שמתייחסים אליי אחרת או שאני מקבלת הקלה. זה מקום מעולה להגיע אליו אם את רוצה לתרום". את שירותה היא תעשה רחוק מאוד מהבית, בבסיס נבטים בדרום, ומחר לטקס יגיעו לברך אותה בני משפחה וחברים רבים שמרעיפים עליה לדבריה המון אהבה בימים האחרונים.

למעט סגן י' ו-ש', את הקורס יסיימו שתי בנות נוספות, גם הן כנווטות קרב. ביניהן תהיה גם צוערת דתייה שתעשה היסטוריה כדתייה הראשונה שתסיים את קורס הטיס.