צה"ל מפרסם את מספר המתאבדים מקרב חלליו

גורם רשמי בצה"ל מפרסם היום את מספר המתאבדים מקרב חללי צה"ל בשנים האחרונות. לטענת חיל הרפואה קיימת ירידה מתמשכת בעשור האחרון במספר המקרים בהם שמים חיילים קץ לחייהם בעקבות השיפור שחל בטיפול בנושא. הפרסום נעשה ימים ספורים לאחר חקירת בלוגר המנהל תחקיר בנושא

נתוני החללים נחשפים, ארכיון (AP)

ימים ספורים לאחר חקירתו במשטרה של הבלוגר "אישתון", המנהל תחקיר בנוגע לחללי צה"ל במהלך השנה החולפת, מפרסם היום גורם צבאי את אחוז המתאבדים בקרב חיילי צה"ל - ומציין כי חלה ירידה משמעותית במספרם בשנים האחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מנתוני חיל הרפואה עולה כי ב-10 השנים אחרונות התאבדו 237 חיילים בשירות, כ-24 בכל שנה. כך למשל, בשנת 2005 התאבדו 36 חיילים, לעומת זאת, בשנת 2009 התאבדו 21 חיילים. בשנת 2010 שמו קץ לחייהם 27 חיילים ובשנת 2011 - 21 חיילים וחיילות. בשנה החולפת התאבדו 14 חיילים.

בין השנים 1990-2000 התאבדו כ-40 חיילים בממוצע. בצה"ל הסבירו את הירידה בכמות המתאבדים בכך שעלה מספר התקנים לקציני בריאות הנפש וכי יותר פסיכיאטרים משולבים במערך הצה"לי. בנוסף, מציינים גורמי צבא כי נושא המודעות וההסברה בנושא גדל משמעותית בקרב המפקדים. דבר נוסף שהביא לירידה הוא המדיניות להפחית את מספר החיילים שיוצאים לביתם עם נשק, דבר המגביל משמעותית את האפשרות של חיילים לשים קץ לחייהם.

בצה"ל טוענים שהבלוגר שמכנה עצמו "אישתון" זומן לחקירה לאחר שתלונות רבות הגיעו לידי המשטרה הצבאית החוקרת ממשפחות שכולות של חיילי צה"ל. החשש הראשוני היה כי "אישתון" קיבל לידיו דוחות פנימיים של הצבא המתעדים חקירות מותם של חיילים. לטענת גורמים צבאיים הכוונה היתה לבדוק כיצד דלף החומר הרגיש לידיו של הבלוגר.