"הצוללות פעלו השנה יותר מאי פעם"

במהלך השנה הבאה וזו שאחריה צפוי חיל הים לקבל שתי צוללות חדשות מגרמניה, ובצה"ל כבר נערכים להגעתן ומדווחים על מספר שיא של מסיימי קורס מפעילי הצוללות האחרון. בצבא מדגישים כי לא רק מספר הצוללות עולה, אלא גם מספר הפעילויות המבצעיות שלהן. "הזרוע הארוכה של צה"ל", הגדיר אותן בכיר בצה"ל

"הזרוע הארוכה של צה"ל". צוללת דולפין (רויטרס)

ביום שלישי הקרוב יסתיים מחזור 102 של קורס צוללן, ובו מספר שיא של מסיימים מאז הקמת שייטת הצוללות בחיל הים. בצה"ל גייסו לוחמים רבים הפעם, זאת לצורך איוש הצוללות החדשות שעתידות להגיע מגרמניה במהלך 2014-2013, שישלימו שישיית צוללות בצבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הצוללות ביצעו הרבה יותר פעילויות מבצעיות השנה, יותר יציאות לים לא לצורכי אימון ויציאות מחוץ לתחומי המים הטיריטוריאלים של ישראל", אמר לחדשות 2 באינטרנט בכיר בחיל הים. "שייטת הצוללות היא היחידה שמתעסקת בריגול כל השנה, בזמן מלחמה היא הזרוע הכי ארוכה ויכולה להגיע לכל מקום. איפה שתשים את האצבע באגן הים התיכון יכולה להיות צוללת בשלב זה".

בחיל הים לא מתקשים לאייש את הקורס היוקרתי, שכן על כל תפקיד מתמודדים 10 צעירים לפני גיוס. "המלש"בים (מועמדים לשירות ביטחון) רוצים להגיע לצוללות, ואנחנו מגדילים את הקורסים אך לא מורידים את נתוני הסף". בחיל הים מחפשים אנשים "מיוחדים" להגדרתם לתפקיד המאתגר והלא פשוט שכולל שהייה ממושכת מתחת למים וניתוק מוחלט. בקורס הנוכחי רוב המסיימים הם דווקא בוגרי מקצועות ריאלים, לעומת מחזורים קודמים בהם רוב הבוגרים הגיעו מתחומי הלימוד ההומאניים בתיכון.

על פי המסורת, מאחורי כל אות צוללן מוטבע מספר, זאת כדי לספור את מספר אנשי הצוללות שיש לחיל הים מאז הקמת המערך. בשייטת הסכימו לספר לנו כי החניך המצטיין יענוד את אות מספר 2202, וחניך המופת יענוד את אות מספר 2222 - מה שמראה שמספרם לא גדול בכלל.

והאם נראה בעתיד בנות שמשרתות בצוללות? בחיל הים סקפטים. "התנאים כעת לא מאפשרים לנו שילוב של בנות בצוללות בשל כללי השילוב הראוי", סיפר לנו הבכיר, שהזכיר כי יש רק מקלחת אחת בצוללת.