תיעוד: 64 שנים ל"מבצע חורב"

ארכיון צה"ל חשף היום סרט וידאו נדיר ובו נראים לוחמי צה"ל כשהם עושים את דרכם לשטחי הנגב ומזרח סיני, שבהם התנהל אחד הקרבות האחרונים במסגרת מלחמת העצמאות. בווידאו, שצולם במצלמה ידנית בקוטר 16 מ"מ, נראים הכוחות הישראליים במהלך המבצע

מחר ימלאו 64 שנים ל"מבצע חורב" - אחד המבצעים הגדולים שהתקיימו במסגרת מלחמת העצמאות, שבמהלכו התקיימה מתקפה רחבת היקף של צה"ל נגד הכוחות המצריים בנגב ובמזרח סיני. בתיעוד מיוחד שאותר בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון עבור חדשות 2 באינטרנט, נראים הלוחמים בעת פעולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מטרתו העיקרית של המבצע הייתה להשיב את השליטה של ישראל בנגב. בסרטון, שצולם במצלמה ידנית 16 מ"מ, ניתן לראות כלי רכבכ משוריינים כשהם בדרכם אל שדה הקרב. כמו כן, מתועדים לוחמי חטיבה 8 של חיל השיריון בשטח הלחימה, ניצנה לאחר כיבושה, יחידת הפרשים של חטיבת הנגש ושריוניות שלל של צבא מצרים - ששימשו את כוחות צה"ל להמשך הלחימה וכן תיעוד של חברי להקת הצ'יזבטרון, שביניהם ניתן לזהות את השחקן שייקה אופיר ז"ל ונעמי פולני - שהגיעו לשטח כדי לעודד את החיילים. התיעוד נחשף במסגרת מדיניות משרד הביטחון לחשיפת חומרים ייחודים בעלי ערך היסטורי לציבור הרחב.

הלוחמים בעת פעולה (ארכיון צה"ל)

"מבצע חורב" נחשב למבצע בעל הישגים משמעותיים: חלק גדול מהצבא המצרי הושמד וגורש מרוב עמדותיו בנגב. בעקבות תוצאותיו, נאלצו המצרים לחזור לשולחן המשא ומתן עם ישראל. המבצע אמנם הסתיים לפני 64 שנים, אך הופך רלוונטי יותר ויותר בתקופה האחרונה שבה השקט בדרום התערער מעט והגבול עם מצרים אינו מה שהיה פעם.