המשטרה לפעילי ימין: כך תתגוננו

ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק עורר ביקורת על המשטרה שהתעלמה מהאיומים על חייו. והנה, בימים האחרונים, החלו שוטרים לתדרך פעילי ימין קיצוני כיצד להתמודד עם איומים כאלה. לא מדובר באבטחה או באספקת נשק אבל כן בעצות, שמזכירות, לפעמים, תדרוכים לגורמים מאוימים בעולם התחתון

אנשי ימין קיצוני מאוימים על ידי גורמים שונים, ומאז ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק הבינו השוטרים שאי אפשר להתעלם מכך. בעקבות זאת, מתעוררת דילמה: אנשי הימין אכן מאוימים, אבל מדובר גם ביעדים של שירות הביטחון הכללי שאי אפשר לחמש. בינתיים, הוחלט על פתרון זמני: תדרוך הפעילים נגד האיומים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אל ביתו של פעיל הימין הקיצוני נועם פדרמן, תושב קרית ארבע, הגיע יהודה רז, קצין האבטחה של מחוז ש"י - למפגש מעט מוזר. רז הגיע להזהיר את פדרמן מפני האיומים כלפיו. "אתם לא אנשי ציבור, אין לכם את ההגנה שיש להם. אם אתה נפגש עם אנשים שאתה חושב שהם חשודים תודיע לנו, תבדוק את הרכב שלך, תתקשר למשטרה אם אתה רואה משהו חריג, תשנה את נתיבי הנסיעה, תשנה את מקום הישיבה ברכב", אמר הקצין לפדרמן.

פדרמן וגם רעייתו אומרים שלאור האיומים, המשטרה רק מנסה להתנער מהאחריות שלה לביטחון שלהם. "אנחנו אזרחים חסרי נשק, אם קורא משהו השוטרים ממלאים דוח והולכים, זה כסת"ח. אתם לא מספקים הגנה שמגיעה לכל אזרח. זה כמו במקרה של יהודה גליק, שהיו עליו התרעות ואיש לא הגן עליו", אמרו לשוטר, שענה: "אנחנו מבקשים מכם להיות יותר זהירים. אי אפשר להגן על כל אחד".

בשב"כ מבהירים: לא נחמש את פעילי הימין

פדרמן נמצא ברשימת מסורבי הנשק של משרד הפנים עוד משנות ה-80, אז היה חבר בארגון הימין הקיצוני "כך" שהוצא מחוץ לחוק, וגם בגלל תקריות כמו תקרית שאירעה בחודש שעבר, אז הותקף בידי פלסטינים - ותקף אותם בחזרה. נשק באירוע, לדעת המשטרה, היה רק מסבך את האירוע והיה הופך אותו מאירוע הפרת סדר נקודתי לתקרית קטלנית שיכלה להצית את העיר

חלק ניכר מהדמויות בימין הקיצוני זכו לאחרונה לביקורים דומים. מיכאל בן ארי, ראש מפלגת "עוצמה לישראל" שתתמודד לכנסת הקרובה תוקף את שיטת הפעולה של המשטרה: "זאת שיטת הבטונאדות של המדינה, כך לא נלחמים באויב, כך לא נלחמים בטרור".

מאז ניסיון ההתנקשות בגליק הבינו במשטרה שאי אפשר להתעלם יותר מהאיומים על אנשי הימין. במשטרה ובשב"כ מבהירים כי לא ימהרו לחמש את האנשים הללו, אבל כמו שנוהגים במקרה של עבריינים - להבדיל - יגבירו במשטרה את האבטחה ויערכו תדרוכים כאלו כל זמן שרמת האיום תישאר גבוהה.

גורמים במשטרה אמרו בתגובה כי הופקו לקחים מאירוע הירי בגליק: "מתקיימות הערכות מצב ובהתאם לרמת הסיכון אומרים לנו - אנחנו פועלים. רמת האיום הנוכחית על אותם פעילים - די בתדרוכים. במידה והאיומים יהיו קונרדטיים יותר יישקלו גם צעדים משמועתיים יותר".