ראש אמ"ן חזר מסבב פגישות חשאיות באירופה

האלוף אביב כוכבי חזר בשבוע שעבר מסבב פגישות חשאיות באירופה במהלכן דן עם עמיתיו בדרכי הפעולה האפשריות למניעת נפילת הנשק הכימי בסוריה לידיים עוינות, כך פורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות". השבוע דווח העיתון הבריטי "טיימס" כי כוחות מיוחדים של ישראל פועלים בשטח סוריה במטרה לאתר את מאגרי הנשק הכימי של אסד

ביקור חשאי. כוכבי (דו"צ)

לאחר שדווח השבוע כי כוחות ישראליים פעלו בסוריה במטרה לאתר את מאגרי הנשק הכימי של הנשיא בשאר אסד, מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות" דיווח לפיו ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, חזר בשבוע שעבר לארץ, לאחר שערך פגישות חשאיות במספר מדינות באירופה בהן נידונו החששות מפני המצב בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, אחד מהנושאים המרכזיים שעלה במהלך הפגישות היה דרכי הפעולה האפשריות שבאמצעותן ניתן למנוע את נפילת הנשק הכימי של אסד לידיים עוינות כמו חיזבאללה וארגונים קיצוניים נוספים.

השבוע דיווח ה"סאנדי טיימס" הבריטי כי כוחות מיוחדים של ישראל פועלים בסוריה לאתר את מאגרי הנשק הכימי של אסד. במקביל, פרסמו המורדים קטע וידיאו בו נראים תושבי עיירה סמוכה לחלב, כשהם סובלים מפגיעה של נשק כימי.

על פי הדיווח בעיתון הבריטי, המבצע בשטח סוריה מהווה חלק ממערכה חשאית משולבת של ישראל ומדינות נוספות במערב, שמטרתה למצוא את מאגרי הנשק הלא קונבנציונאלי של משטר אסד, לחבל בו ואף להשמידו. הפעולה הישראלית בסוריה יצאה לדרך, לאחר שתוכניות חלופיות להשמדת מאגרי הנשק הכימי בסוריה נדחו.

אחת התוכניות החלופיות שהוצעה הייתה כניסה קרקעית רחבה, שנשללה עקב היותה מסוכנת מדי. בנוסף, נשללה גם תקיפה מהאוויר של מאגרי הנשק עקב החשש מהיפלטות של חומרים כימיים שעלולים היו לפגוע בריכוזי אוכלוסייה סמוכים. "במשך שנים ידענו את המיקום המדויק של מאגרי הנשק הכימי והביולוגי של סוריה‭,"‬ צוטט מקור ישראלי, "אבל בשבוע האחרון קיבלנו סימנים שהמאגרים הועברו לאתרים חדשים‭."‬

"הנשק מוכן לשימוש מיידי"

יו"ר ועדת המודיעין בסנאט האמריקני, מייק רוג'רס, אמר אמש כי מצבור הנשק הכימי הנמצא בידיו של אסד "מוכן לשימוש באופן מיידי". כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. השבוע דווח כי משטרו של הנשיא הסורי עשה שימוש בטילים ארוכי טווח מסוג סקאד נגד המורדים במדינה.

הצבא ירה טילי סקאד (AP)

"המצב הזה שונה מבעבר", הוסיף רוג'רס, והדגיש כי לדעתו, "על הקהילה הבינלאומית לא להאמין להבטחות שלא ייעשה שימוש בנשק שכזה". הבכיר האמריקני המשיך וציין, כי "המשטר בסוריה נעשה נואש מיום ליום והמצב הזה צריך להדיר שינה מעיני כולנו".
דיווח: "אסד ירה טילי סקאד אל עבר המורדים"

העיתון "ניו-יורק טיימס" פרסם אמש ציטוטים מפי גורמים בממשל האמריקני, שלפיהם צבאו של אסד עשה השבוע שימוש בטילי סקאד לטווח ארוך נגד המורדים. מוקדם יותר דיווח ארגון זכויות אדם בסוריה כי הצבא מטיל פצצות תבערה על שטחים מיושבים ברחבי המדינה - וגורם לנזק נרחב.

על פי הדיווח של ארגון human rights watch, מדובר בעשרות פצצות שהוטלו לאחרונה על אזורים מאוכלסים, שכל אחת מהן גורמת לנזק בהיקף של מגרש כדורגל. עם קבוצת פצצות התבערה ניתן למנות פצצות נפלם או זרחן - שהנזק שהן גורמות לאוכלוסיה הוא הרסני.