"חיילי צה"ל הכו 2 צלמי עיתונות"

מתיחות שיא בחברון: בתום עוד יום של הפרות סדר נרחבות בעיר דיווחה סוכנות הידיעות "רויטרס" כי חיילי צה"ל הכו שניים מאנשיה וירו לעברם גז מדמיע. מהדיווח עולה כי החיילים האשימו את צלמי הסוכנות בהשתייכות לארגון "בצלם". מצה"ל נמסר לרויטרס כי נפתחה חקירה לבירור נסיבות התקרית

חיילי צה"ל בחברון. אילוסטרציה (סוכנות "תצפית")

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת הלילה כי חיילי צה"ל הכו שני צלמים שלה אמש בחברון, כפו עליהם לפשוט את בגדיהם באמצע הרחוב וירו לעברם גז מדמיע. אחד מהצלמים נזקק לטיפול בבית חולים. מצה"ל נמסר לרויטרס כי נפתחה חקירה לבירור נסיבות האירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהדיווח עולה כי שני צלמי רויטרס יוסרי אל-ג'מאל ומעמון וואזוואז נעצרו על ידי סיור צה"לי בדרכם למחסום שבו נורה למוות ביום רביעי נער פלסטיני שאיים באקדח דמה על שוטרי מג"ב. לדבריהם הכריחו אותם החיילים לצאת מרכבם והחלו להכות אותם באגרופים ובעזרת קתות הרובים שלהם.

הצלמים מסרו כי חיילי צה"ל האשימו אותם בהשתייכות לארגון "בצלם" וכי לא אפשרו להם להציג בפניהם את מסמכיהם. לאחר מכן הורו החיילים לשניים להישאר בתחתוניהם וכפו עליהם להשתטח על הקרקע כשידיהם משולבות מאחורי ראשם. בצה"ל מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס הם מתייחסים ברצינות רבה לטענות. "הורינו למפקד החטיבה המרחבית לפתוח מיד בחקירה", מסרה לסוכנות סא"ל אביטל לייבוביץ' מדובר צה"ל.

היערכות מוגברת היום בחברון וברחבי הגדה

מדיווחי הצלמים עולה כי אחד מהחיילים השליך מיכל גז מדמיע לעברם בטרם הסתלק הכוח מהמקום. לאחר מכן ניסו השניים לעזוב את המקום ברכבם אך נאלצו לעצור לאחר כ-200 מטרים בעקבות גז מדמיע שחדר לכלי הרכב. בשלב זה, הם מספרים, ירו שוב החיילים לעברם גז מדמיע.

אחד מהצלמים חש ברע ונזקק לטיפול בבית החולים. הוא שוחרר לאחר מספר שעות. השניים מסרו עוד כי חיילי צה"ל נטלו שתי מסיכות גז ומצלמת וידאו מרכבם. לאחר מכן נמצאה במצלמה בקרבת מקום מבלי שנגרם לה נזק.

"אנו מגנים את ההתעמרות באנשינו", אמר הלילה העורך הראשי של רויטרס סטפן אדלר. "הבענו את תדהמתנו בפני גורמים בצבא הישראלי", הוסיף. אמש נורה צעיר פלסטיני בן 17 על ידי לוחמי הנח"ל לאחר שהתקרב לעבר אחד מהם עם בקבוק תבערה. במערכת הביטחון נערכים הבוקר בכוחות מתוגברים ברחבי הגדה בכלל ובחברון בפרט מחשש לחידוש העימותים האלימים עם תום תפילות יום השישי במסגדים.