גרסת הלוחמים: "מרגישים מושפלים"

גורם צבאי בכיר מבהיר כי האירוע שבמסגרתו עזבו שבעה חיילים את בסיסם במהלך אימון ברמת הגולן הוא "חמור" וכי הם יישפטו כשיחזרו. מקורבים ללוחמים מאשימים את המג"ד: "התייחס אליהם בזלזול, הם רק רצו שיקשיבו להם"

אילוסטרציה (רויטרס)

שבעה לוחמים מגדוד 12 של גולני עזבו את בסיסם במהלך אימון בגולן לאחר שסירבו למלא משימות שהוטלו עליהם. חמישה מהם שהחליטו לבסוף לחזור, נשפטו - אך החליטו לברוח שוב. הרקע לעזיבתם: "נתנו להם לעשות משימות של צעירים". גורם צבאי בכיר מבהיר: "אירוע חמור, הם יישפטו". מקורבים לחיילים הפנו אצבע מאשימה כלפי המג"ד שלדבריהם "התנהג כלפיהם בזלזול, לא עמד בהבטחתו שלא יישפטו וסירב לשמוע מה יש להם לומר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי המקורבים, הלוחמים "מרגישים מושפלים. יש כאלה שהיו להם בעיות רפואיות ואחרות שבקשותיהם לטיפול סורבו. יש כאלה שספגו קריאות כמו 'הומו'. הם רק רצו שיקשיבו להם".

"אירוע חמור". אל"מ עליאן (דובר צה"ל)

הגורם הבכיר התייחס לאירוע וחילק אותו לשניים: המקרה שבו שני חיילים שעזבו בגלל קשיים כלכליים בבית "ייבחן לגופו לפני שנחליט כיצד לפעול. הם יטופלו ברגישות". בדבריו הוא הוסיף כי בנוגע לחמשת החיילים האחרים שנפקדים כי לא רצו לצאת לאימון, "הם מתרצים את הנושא בכך שתנאי מזג האוויר לא קלים והאימון קשה". הוא המשיך ואמר כי "אני שמח מהעובדה שהם ניסו לגרור איתם עוד חיילים ולא הצליחו".

מקורבי החיילים התייחסו בביטול לאמירתו האחרונה של הגורם, ואמרו כי הם "לא מצפים שהוא יגיד אחרת. הם היו בסג'עייה ונלחמו בלי לאכול ובלי לישון במשך שבועות ארוכים תחת אש ואיבדו חברים. מה זה בשבילם אימון ברמת הגולן?".

כל השבעה נשפטו על ידי המפקדים שלהם ונשלחו למאסר. בתגובה - הם ברחו שוב מהבסיס. כעת החיילים נחשבים נפקדים. בחטיבה מבהירים כי הם יישפטו, שוב, מיד כשיחזרו לבסיס, וככל הנראה העונש שלהם יוחמר.