בצה"ל מגבים: איפוק החיילים ראוי

באוגדת איו"ש מתחקרים את האירועים האחרונים במהלכם הותקפו חיילי צה"ל על ידי מתפרעים פלסטינים ונאלצו להימלט, ומבהירים כי הם תפקדו כמצופה. בצבא הדגישו: "הלוחמים היו יכולים לירות, אך בחרו שלא"

בצה"ל מגבים את איפוק החיילים (חדשות 2)

בצה"ל ממשיכים בתחקירי התקריות האחרונות בהן תועדו חיילים נמלטים, לאחר שהותקפו במהלך הפרות סדר של פלסטינים ביהודה ושומרון, ומגיבים היום לראשונה לביקורת שנשמעה במערכת הפוליטית. קצין בכיר באוגדת איו"ש הדגיש כי הלוחמים הפגינו איפוק שמנע הסלמה ואמר כי לחיילים היו הכלים לפעול, אך הם בחרו שלא לעשות כך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתדרוך כתבים שנערך היום אמר הקצין כי המדיניות שננקטת מול המתפרעים הפלסטינים הובילה למניעת הסלמה ופגיעה באזרחים. "אם צה"ל היה מפעיל אש בלתי מרוסנת בהפגנות בזמן מבצע עמוד ענן, אז המבצע היה נמשך גם בגדה", הבהיר.

בצה"ל מדגישים כי מדובר בשני מקרים נקודתיים שאינם מייצגים את הנעשה בשטחי יהודה ושומרון. "פעולת החיילים הובילה ליותר צירים בטוחים ולמעט מאוד נפגעים", הסבירו.

בחברון ובקדום: המון פלסטיני זועם תקף - החיילים נמלטו

האירוע הראשון אירע בשבוע שעבר - כשלוחמי צה"ל התעמתו עם שוטרים פלסטינים בחברון, נקלעו להמון זועם, נאלצו להסתתר באיטליז ואז נמלטו מהמקום. תחילת המקרה כשהלוחמים הגיעו לאזור H1 בחברון - הנתון לשליטה פלסטינית - בעקבות דיווח על יידוי אבנים מהשטח לעבר בתי היישוב היהודי בעיר.

הכוח התקדם עד שנתקל בשוטרים פלסטינים חמושים, שמנעו מהחיילים להמשיך בדרכם. עד מהרה התלקח במקום עימות פיזי בין הצדדים, שבשיאו דחפו אנשי הביטחון של הרשות את הלוחמים והכו באגרוף את פניו של אחד מהם - המשרת בחטיבת הנח"ל.

במקביל, החלו להתקבץ סביב זירת האירוע מאות פלסטינים. החיילים, שחשו מצוקה, נסו אל תוך אטליז סמוך שבו מצאו מחסה וממנו הזעיקו עזרה. ככל שהזמן חלף, כך התגברו יידויי האבנים לעברם. לבסוף, החליט מפקד הכוח לעזוב את הזירה ולצאת מהחנות בכוחות עצמו. החיילים, שנתקלו בהמון הזועם, הרחיקו את מיידי האבנים באמצעות ירי כדורי גומי ופיזור גז מדמיע. בצד הפלסטיני דיווחו על 20 נפגעים.

שימוש מאוחר באמצעים לפיזור הפגנות

בסרטון מיום שישי האחרון תועדה תקרית נוספת, דומה באופיה, שהתרחשה באזור שכם. האירוע התרחש בכפר הפלסטיני קדום שבפאתי ההתנחלות קדומים. עשרות מתושביו החלו ליידות אבנים לעבר חיילים שהוצבו במקום, שנראים בסרטון כשהם מנסים לפזר את ההמון פעם אחר פעם - בלא הצלחה. כעבור זמן מה, נראה הכוח נסוג לאחור - ובתגובה התנפלו עליו פלסטינים שהחלו ליידות אבנים לעבר הלוחמים.

בניסיון להימנע מפגיעה מעד אחד החיילים ומחסנית שהחזיק נפלה מכליו. רק אחר כך החלו החיילים ושוטרי משמר הגבול להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות, שהפעם הצליחו להבריח את המתפרעים.