ליברמן: לא ייתכן שפלסטינים יכו חיילים ויישארו בחיים

שר החוץ אביגדור ליברמן הגיב בחריפות על התקריות האחרונות בהן הותקפו חיילי צה"ל בשטחי יהודה ושומרון ואמר כי נהלי הפתיחה באש החדשים לא תורמים להרגעת השטח. "מצב בו חיילים מוקפים בהמון זועם ובשוטרים פלסטינים שמחטיפים להם סטירות זו התגרות לשמה"

"המצב הזה לא ייתכן". ליברמן (AP)

התקריות האחרונות שבהן הותקפו חיילי צה"ל על ידי המון פלסטיני זועם בשומרון ממשיכות לגרור תגובות במערכת הפוליטית. שר החוץ אביגדור ליברמן אמר הבוקר בראיון לרשת ב': "לא יכול להיות ששוטרים פלסטינים יחטיפו סטירות ואגרופים לחיילי צה"ל ויישארו חיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ליברמן אמר כי נהלי הפתיחה באש החדשים, שעל פיהם צה"ל פועל בשטחי יהודה ושומרון, אינם תורמים להרגעת השטח אלא רק מדרבנים את ליבוי היצרים. "כשחייל מותקף בהמון זועם ובשוטרים פלסטינים שמכים אותו, זו התגרות", אמר שר החוץ שהדגיש כי על הממשלה ועל צה"ל להעניק ללוחמים גיבוי.

אתמול תקף גם יו"ר האופוזיציה שאול מופז את ההחלטה לנהוג באיפוק יחסי אל מול המתפרעים הפלסטינים, והתריע מהתפרצותה של אינתיפאדה שלישית. "המראות של חיילי צה"ל בורחים ממיידי אבנים פוגעים בצה"ל בלוחמים ובכושר ההרתעה", הדגיש מופז. "חיילי צה"ל לא צריכים לחשוש להילחם ויש לאפשר להם את שיקול הדעת. האינתיפאדה השלישית בפתח. צה"ל צריך לשדר עוצמה בשטח".

"מי שמקריב היום את ישראל צריך להבין שהוא הבא בתור"

הרמטכ"ל לשעבר קרא גם לשנות ולרענן את הוראות הפתיחה באש ולאפשר למפקדים בשטח חופש פעולה. "אסור להסכים לתמונות של חיילים בורחים. יש לתת למפקדים בשטח את הסמכות לקבל את ההחלטות. אני סומך על חיילי צה"ל ומחזק את החיילים".

ליברמן התייחס בדבריו הבוקר גם למשבר המדיני מול אירופה ולהצהרת הגינוי החריפה אמש של שרי החוץ של האיחוד נגד הבנייה בשטחי יהודה ושומרון. "אירופה שוב מתעלמת מקריאות להשמיד את ישראל, כפי שבתחילת שנות ה-40 היא ידעה מה קורה במחנות הריכוז ולא פעלה", תקף שר החוץ. "מנהיגי חמאס מצהירים בגלוי כי מטרתם להשמיד את ישראל והם אינם מכירים בה. אבו-מאזן תומך בעמדה הזאת ואירופה שותקת. מי שמקריב היום את היהודים ואת ישראל צריך להבין שהוא הבא בתור".

במפלגת "התנועה" הגיבו לדבריו של ליברמן וטענו כי הם מסכנים את ישראל. "ביבי וליברמן איבדו כל רסן ומסוכנים לישראל. ההשוואה השערורייתית של ליברמן בין השואה לבין יחס מדינות אירופה לישראל היום היא צעד פופוליסטי מסוכן שנועד לקרוץ לימין הקיצוני על חשבון מערכת היחסים של ישראל עם החשובות והטובות שבידידותיה . הצמד ביבי-ליברמן ממשיך להתריס נגד כל מי שרוצה לסייע לישראל. מדינות אירופה לא איבדו אמון בישראל, אלא בממשלת ישראל", נכתב בהודעה מטעם המפלגה.