ויינשטיין לברק: "מדוע מונה אייזנקוט לפני הבחירות?"

היועץ המשפטי לממשלה פנה לשר הביטחון וביקש ממנו הבהרות לגבי מינוי האלוף גדי אייזנקוט לתפקיד סגן הרמטכ"ל. זאת, לאור ההנחיות שהעביר לאחרונה וינשטיין לגבי הקפאת מינויים בשירות הציבורי בתקופה שלפני הבחירות. כעת צפוי מינויו של אייזנקוט לתפקיד סגן הרמטכ"ל, עליו הכריז שר הביטחון ברק הבוקר, להידחות

רגע לפני שיסיים את תפקידו, שר הביטחון אהוד ברק הודיע הבוקר על מינויו של האלוף גדי אייזנקוט לתפקיד סגן הרמטכ"ל, במקומו של האלוף יאיר נווה בתום כהונתו. ברק עיכב את קבלת ההחלטה עד לאחר סיום בירור בדבר השלכות מסקנות דוח הרפז על מועמדותו של אייזנקוט לתפקיד. עם זאת הערב נראה שיש מכשול למינוי הזה - היועץ המשפטי פנה לשר הביטחון בבקשה למתן הבהרות בעניין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ויינשטיין העביר באחרונה הנחיות לגבי הקפאת מינויים בשירות הציבורי בתקופה הקודמת לבחירות, וברוח זו העביר היועץ המשפטי של מערכת הביטחון את ההנחייה. במשרד המשפטים אמרו הערב כי הם הופתעו לשמוע מהתקשורת על מינויו של אייזנקוט ושזה נתפס בעיניהם כהתעלמות מהוראות היועץ המשפטי לממשלה. לפיכך, הם מסבירים, פנה היועץ לשר כדי לקבל הבהרות בנושא.

החלטת ברק על המינוי התבססה ככל הנראה על דבריו של הרמטכ"ל בני גנץ, שהמליץ בחום על מועמדותו של איזנקוט לתפקיד, יחד עם אלוף פיקוד המרכז לשעבר, אבי מזרחי. ברק ראיין את השניים לפני מספר שבועות, יחד עם אלוף פיקוד הדרום טל רוסו.

בטרם קיבל ההחלטה, קיים ברק מספר פעולות לבחינת השלכות אפשריות שעשויות להעיב על מועמדותו של אלוף פיקוד הצפון לשעבר אייזנקוט, כתוצאה מדוח הרפז. ברק שהכיר את אייזנקוט כבר בעת כהונתו כראש ממשלה בעת ששימש כמזכירו הצבאי, קיים מספר שיחות אישיות עם האלוף בנוכחות הרמטכ"ל בכדי לתהות על מעורבותו בפרשה מאז הגיע המסמך לידיו. ברק השהה את קבלת ההחלטה בעניין, עד לקבלת הדוח הסופי של מבקר המדינה בו הובהר כי לא נמצא פגם בהתנהלותו של אייזנקוט.

המסלול של אייזנקוט: מגולני ועד למטכ"ל

האלוף גדי אייזנקוט, בן 52, נשוי ואב לחמישה, ביצע שורה של תפקידים פיקוד שונים במהלך 34 השנים בהן הוא משרת בצה"ל. לאחר שכיהן בעמדות פיקודיות בחטיבת גולני שבה שירת ואף שימש כמפקדה, מונה ב-1999 לתפקיד המזכיר הצבאי לראש הממשלה ושר הביטחון דאז, אהוד ברק.

לאחר שכיהן גם כמפקד אוגדת יהודה ושומרון, תפס את הפיקוד על אגף המבצעים במטכ"ל. אייזנקוט שימש בין השאר בתפקיד זה גם במהלך מלחמת לבנון השנייה. באוקטובר 2006 מונה אייזנקוט למפקד פיקוד הצפון, לאחר שהאלוף אודי אדם התפטר מתפקידו בעקבות המלחמה. אייזנקוט, בעל תואר שני במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה, משמש בתפקידו הנוכחי כראש מנהלת התרגילים בצה"ל.