מופז: "אסור להסכים לתמונות חיילים בורחים"

בעקבות התמונות שמופצות בעולם, ובהן נראים חיילי צה"ל נמלטים ממתפרעים פלסטינים בכפר קדום, קורא ח"כ מופז לשנות ולרענן את הוראות הפתיחה באש ולאפשר למפקדים בשטח חופש פעולה. "אסור להסכים לתמונות של חיילים בורחים. המראות פוגעים בלוחמים ובכושר ההרתעה", מדגיש שר הביטחון לשעבר

שר הביטחון לשעבר שאול מופז מגיב הבוקר לתמונות ולסרטונים בהם נראים חיילי צה"ל נסים בעקבות התפרעות של פלסטינים ויידוי אבנים בכפר קדום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המראות של חיילי צה"ל בורחים ממיידי אבנים פוגעים בצה"ל בלוחמים ובכושר ההרתעה", מדגיש יו"ר קדימה, "חיילי צה"ל לא צריכים לחשוש להילחם ויש לאפשר להם את שיקול הדעת. האינתיפאדה השלישית בפתח. צה"ל צריך לשדר עוצמה בשטח".

ח"כ מופז קורא לשנות ולרענן את הוראות הפתיחה באש ולאפשר למפקדים בשטח חופש פעולה. "אסור להסכים לתמונות של חיילים בורחים", אומר יו"ר קדימה, "יש לתת למפקדים בשטח את הסמכות לקבל את ההחלטות. אני סומך על חיילי צה"ל ומחזק את החיילים".

שר הפנים אלי ישי קרא היום לערוך דיון בקבינט הביטחוני על הוראות הפתיחה באש. "לאור ריבוי המקרים בהן נתקלים חיילי צה"ל, אשר מראים פומבית את ההמון הפלסטיני כמהווה סכנה ממשית לשלומם של הכוחות הלוחמים וזאת ע"י זריקת אבנים ו/או קיום מצור על החיילים עד לכדי פגיעה בביטחונם וסכנה לחייהם, וזאת על אף הצטיידות החיילים בנשק חם, אבקש קיום דיון בהוראות הצבא למקרים שלעיל ולמקרים עתידיים", כתב ישי למזכיר הממשלה צבי האוזר.

"סיומם של המקרים האחרונים ללא נפגעים - הנו דבר אשר בגדר נס, אך אל לנו לסמוך כי יתקיים גם בעתיד", הוסיף ישי. "לדעתי, על חיילי צה"ל לעשות שימוש מקסימלי בנשק שברשותם בשעה שהם חשים כי הינם בסכנת חיים, ועליהם לדעת כי יזכו למרב התמיכה וההבנה מכלל הגורמים במידה וייאלצו לעשות כן".

בתמונות, שצולמו על ידי פלסטינים, נראים החיילים כשבידיהם מגינים ואמצעים לפיזור הפגנות, אך הם אינם עושים בהם שימוש.

רק לאחר שברחו מהתוקפים הפלסטינים, ונערכו מחדש, הם הפעילו את האמצעים שברשותם. התמונות האלה הופצו באמצעי תקשורת בעולם, וכן ברשת האינטרנט. עכשיו טוענים החיילים כי מפקדיהם לא אישרו את השימוש באמצעים לפיזור הפגנות, בהם רימוני גז והלם, וכי ההוראה שקיבלו היתה לשמור על איפוק על מנת שלא להבעיר את השטח.

יו"ר קדימה שאול מופז (רויטרס)
מצה"ל נמסר שמתקיים תחקיר להתרחשויות שנראות כאן בתמונות.