גדי אייזנקוט ימונה לתפקיד סגן הרמטכ"ל

שר הביטחון אישר היום את המלצותו של הרמטכ"ל בני גנץ למנות את אלוף פיקוד הצפון לשעבר, גדי אייזנקוט, לסגנו. אייזנקוט יחליף בתפקידו את האלוף יאיר נווה בתום כהונתו. מינויו של אייזנקוט אושר לאחר ששר הביטחון בחן את השלכותיו של דוח הרפז על מועמדותו של סגן הרמטכ"ל המיועד

רגע לפני שיסיים את תפקידו, שר הביטחון אהוד ברק הודיע הבוקר על מינויו של האלוף גדי אייזנקוט לתפקיד סגן הרמטכ"ל, במקומו של האלוף יאיר נווה בתום כהונתו. ברק עיכב את קבלת ההחלטה עד לאחר סיום בירור בדבר השלכות מסקנות דוח הרפז על מועמדותו של אייזנקוט לתפקיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החלטת ברק התבססה ככל הנראה על דבריו של הרמטכ"ל בני גנץ, שהמליץ בחום על מועמדותו של איזנקוט לתפקיד, יחד עם אלוף פיקוד המרכז לשעבר, אבי מזרחי. ברק ראיין את השניים לפני מספר שבועות, יחד עם אלוף פיקוד הדרום טל רוסו.

בטרם קיבל ההחלטה, קיים ברק מספר פעולות לבחינת השלכות אפשריות שעשויות להעיב על מועמדותו של אלוף פיקוד הצפון לשעבר אייזנקוט, כתוצאה מדוח הרפז. ברק שהכיר את אייזנקוט כבר בעת כהונתו כראש ממשלה בעת ששימש כמזכירו הצבאי, קיים מספר שיחות אישיות עם האלוף בנוכחות הרמטכ"ל בכדי לתהות על מעורבותו בפרשה מאז הגיע המסמך לידיו. ברק השהה את קבלת ההחלטה בעניין, עד לקבלת הדוח הסופי של מבקר המדינה בו הובהר כי לא נמצא פגם בהתנהלותו של אייזנקוט.

המסלול של אייזנקוט: מגולני ועד למטכ"ל

האלוף גדי אייזנקוט, בן 52, נשוי ואב לחמישה, ביצע שורה של תפקידים פיקוד שונים במהלך 34 השנים בהן הוא משרת בצה"ל. לאחר שכיהן בעמדות פיקודיות בחטיבת גולני שבה שירת ואף שימש כמפקדה, מונה ב-1999 לתפקיד המזכיר הצבאי לראש הממשלה ושר הביטחון דאז, אהוד ברק.

לאחר שכיהן גם כמפקד אוגדת יהודה ושומרון, תפס את הפיקוד על אגף המבצעים במטכ"ל. אייזנקוט שימש בין השאר בתפקיד זה גם במהלך מלחמת לבנון השנייה. באוקטובר 2006 מונה אייזנקוט למפקד פיקוד הצפון, לאחר שהאלוף אודי אדם התפטר מתפקידו בעקבות המלחמה. אייזנקוט, בעל תואר שני במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה, משמש בתפקידו הנוכחי כראש מנהלת התרגילים בצה"ל.