הלוחמים: "לא פעלנו בגלל הצלמים"

החיילים שנקלעו למהלומות ההמון הזועם בשומרון ותועדו בסוף השבוע טוענים כי בשל ריבוי הצלמים באזור, מפקדיהם לא אישרו להם להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות בכדי לסיים את האירוע בשלב מוקדם, כך דווח ב"מעריב". הלוחמים: "אנחנו יודעים איך לטפל בהפגנות כאלו, פשוט לא נתנו לנו"

הלוחמים שנקלעו לעימותים עם ההמון הזועם בשומרון ותועדו ביום שישי האחרון, טוענים כי במהלך הארוע ביקשו לעשות שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, אולם נתקלו בסירוב מצד מפקדיהם, כך פורסם הבוקר ב"מעריב". גורמים צבאיים הסבירו את ההחלטה ברצון להימנע מהעצמת הפרות הסדר, אולם הלוחמים טוענים כי נובעת מ"ריבוי הצלמים" שנכחו באזורי המריבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החיילים מספרים כי מדי שבוע הם נאלצים להתמודד עם הפרות סדר באזור קדום, בעקבות הפגנות חוזרות ונישנות במקום. אלא שבמקרים שתועדו אסר מפקד הגדוד ששוחח במכשירי הקשר עם הלוחמים כל שימוש באמצעים לפיזור הפגנות בכדי לסיים את התקרית. "החבר'ה ביקשו אישור להשתמש באמצעים לפיזור", סיפרו הלוחמים, "אבל אמרו להם 'אין אישור'. נוצר מצב שאין מה לעשות כדי להתמודד עם הפלסטינים. ביקשנו פעמים רבות אך נעננו בכך שאין אישור".

גורמים ביטחוניים הסבירו כי הפקודה הקבוע לכוחות בשטח היא לשמור על איפוק בכדי למנוע תסיסות. "צעיר שייהרג מירי כוחותינו לאחר שהשליך בקבוק תבערה יהפוך לשאהיד וזה רק יעצים את הפרות הסדר", הסבירו. ואולם, על פי תחושותיהם הקשות של הלוחמים, המדיניות בה נוקט צה"ל אינה מאפשרת להם להתמודד עם המצב בשטח. יתרה מכך ציינו, כי ריבוי הצלמים שנכחו בארוע האחרון, מנע מהמפקדים אישור לשימוש באמצעים תקיפים יותר. "בכל פעם יש הרבה צלמים, אבל הפעם היו הרבה יותר", אמרו בפלוגה. "כנראה שהוחלט כדי למנוע את פרסומן של תמונות מסוימות החליטו לסכן אותנו" טענו הלוחמים. "אנחנו יודעים בדיוק איך להתמודד עם הפגנות מהסוג הזה - אך פשוט לא מאפשרים לנו לעשות זאת".

בצה"ל לא הגיבו לאמירותיהם הקשות של הלוחמים בעניין איסור השימוש באמצעים לפיזור הפגנות והנסיבות לכך. בצבא ציינו כי "ימשיכו לפעול על מנת להגן על תושבי מדינת ישראל, וכי האירוע בסרטון המדובר מתוחקר על ידי המפקדים הבכירים בשטח".

בשבוע האחרון: שתי תקריות אלימות בגדה

בימים שחלפו מאז קבלתה של פלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה באו"ם, מתרבים הדיווחים על עלייה במספר אירועי האלימות בגדה. אחד מהם, חריג באופיו, התרחש בשבוע שעבר - כשלוחמי צה"ל התעמתו עם שוטרים פלסטינים בחברון, נקלעו להמון זועם, נאלצו להסתתר ביטליז ואז נמלטו מהמקום. בסרטון מיום שישי האחרון תועדה תקרית נוספת, דומה באופיה, שהתרחשה באזור שכם.

האירוע התרחש בכפר הפלסטיני קדום שבפאתי ההתנחלות קדומים. עשרות מתושביו החלו ליידות אבנים לעבר חיילים שהוצבו במקום, שנראים בסרטון כשהם מנסים לפזר את ההמון פעם אחר פעם - בלא הצלחה.

כעבור זמן מה, נראה הכוח נסוג לאחור - ובתגובה התנפלו עליו פלסטינים שהחלו ליידות אבנים לעבר הלוחמים. בניסיון להימנע מפגיעה מעד אחד החיילים ומחסנית שהחזיק נפלה מכליו. רק אחר כך החלו החיילים ושוטרי משמר הגבול להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות, שהפעם הצליחו להבריח את המתפרעים.

מדובר צה"ל נמסר כי נפתחה חקירה לבירור השתלשלות האירועים, שעליה אמונים המפקדים הבכירים ששהו בשטח. "מדובר בהפרת סדר אלימה ובלתי חוקית שהתקיימה באחד מהמוקדים האלימים ביותר ביהודה ושומרון", הסבירו בצבא. "בעקבות האירוע, חודדו ההנחיות בנוגע לפיזור הפגנות סדר אלימות בנחישות - תוך הפעלת שיקולים מבצעיים וערכיים באשר לריסון הכוח".