12 פרות על חשבון תקציב הביטחון

עשרות פרות נעלמו ממרעה סמוך לגדר הגבול עם לבנון בעקבות עבודות תחזוקה של צה"ל שהרסו את הגדר. למרות שהחקלאים המקומיים לא הצליחו להוכיח כמה פרות נעלמו, השופט קיבל את עמדתם לפיה הצבא אחראי לפרצה בגדר

הפיצוי על היעלמות הפרות - מתקציב המדינה (AP)

צה"ל אחראי להיעלמות עשרות פרות בצפון - כך פסק לאחרונה בית משפט השלום בחיפה. חקלאים המתגוררים באזור גבול לבנון תבעו את משרד הביטחון לאחר ש-69 פרות ושלושה פרים נעלמו דרך פרצה בגדר, וטענו כי עבודות של צה"ל באזור גרמו לפרצה. התביעה התקבלה באופן חלקי, וצה"ל נדרש לשלם 58 אלף שקלים מתקציב מדינת ישראל כפיצוי לחקלאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופט יהושע רטנר קיבל את עמדת החקלאים וקבע שהמדינה התרשלה בכך שגרמה נזק לגדר ויצרה פרצה באורך של 500 מטרים - דרכה יצאו הפרות משטח המרעה. עם זאת, השופט העניק פיצוי חלקי בלבד לחקלאים. "בהיעדר הוכחה מדויקת של הנזק, יש לפסוק פיצוי בסך השווה ל-12 פרות ובסך הכל כ- 58,000 שקלים", קבע השופט.

החקלאים טענו כי במהלך מהעבודות השוטפות של הצבא באזור הגבול עם לבנון בשנת 2007, פגעו כלי רכב צבאיים בגדר המרעה. לפתע גילו התובעים כי חלק מהגדר - באורך של כחצי קילומטר - נעלמה. החקלאים התריעו בפני צה"ל, שבדק את התלונה ושלח אגרונום מטעמו. צה"ל שילם אז לחקלאים 22 אלף שקלים בגין הנזק, על מנת שיסגרו את הגדר, אך במהלך הטיפול - שארך כחמישה חודשים - הגדר נותרה פרוצה.

ארכיון (רויטרס)

"לא שמו לב למחסור של 70 פרות"

בזמן זה ברחו מהמרעה עשרות פרות, והן לא נמצאו מעולם. מומחה מטעם התובעים טען כי הנזק עומד על 455,300 שקלים, אך המדינה טענה שהחקלאים לא הוכיחו כמה פרות נעלמו ולא דאגו לרשום את פרטי תגי האוזן של הפרות שנעלמו. נציגי הצבא טענו כי "התובעים יכלו לסגור את הפרצה באמצעות גדר זמנית בעלות נמוכה עד לקבלת התשלום ממשרד הביטחון", אך השופט קבע כי קיים קשר סיבתי בין הפרצה לבין בריחת הפרות.

למרות ההחלטה על הפיצוי, השופט מתח ביקורת על התנהלות החקלאים: "לא סביר שהתובעים לא שמו לב למחסור של כ-70 פרות ופרים מהעדר, בשים לב לכך שלא מדובר בכמות זניחה שהעדרה לא היה מושך תשומת לב". בשל הכשלים שנפלו ברישום הפרות - וההערכה כי חלקן שבו לעדר בשלב מסוים - פסק השופט על פיצוי לפי שווי של 12 פרות בלבד - 58 אלף שקלים סך הכל.