הממשלה תאשר: פטור מגיוס חרדים לצה"ל

מא פקיעת תוקפו של חוק טל בקיץ האחרון, אין שום חוק שמסדיר את נושא הגיוס או הפטור שמרבית החרדים מקבלים משירות בצה"ל. היום צפויה הממשלה לאשר הצעת החלטה שתאפשר לחרדים להתגייס ל"שירות לאומי משמר". במשרד הביטחון טוענים שהמהלך יציג חלופה לצעירים החרדים, המבקרים טוענים שמדובר בפטור נוסף עוקף בג"ץ

הממשלה תדון הבוקר בישיבתה השבועית בהצעת זמנית שתחליף את חוק "חוק טל" שבוטל, הפוטרת אברכים משרות צבאי. לשרים יוגש מתווה למה שמכונה "שירות לאומי משמר", לפיו חרדים לא יגויסו לְצה"ל, אלא יופנו לשירות לאומי-אזרחי. במשרד הביטחון טוענים כי מדובר בתחליף שיאפשר לחרדים להצטרף לשירות ולשמור על קשר עם מערכת הביטחון. המבקרים טוענים בתוקף כי מדובר למעשה בהמשך לחוק טל - עוקף בג"ץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הצעת ההחלטה שגיבש משרד הביטחון תובא הבוקר בפני השרים, שצפויים לאשר אותה, ולאפשר בכך את גיוסם של כ-1,300 אברכים ל"שירות לאומי משמר", שיהווה למעשה פטור משירות צבאי. המצטרפים יהיו בני 26 ומעלה, שלהם ילד אחד לפחות, או בני 22 עם ילד אחד. החוק ישמר למעשה את המצב הקיים, בו האברכים זוכים לפטור מגיוס ושירות צבאי.

המתווה יהיה בתוקף עד אוגוסט 2013

חוק טל פקע כבר ב-1 באוגוסט האחרון, וגם ארבעה חודשים אחר כך, טרם חוקק חוק חדש שמסדיר את שילוב החרדים בצבא או בשירות הלאומי. הצעת ההחלטה החדשה למעשה תאשר מחדש את המצב הקיים, בו החרדים אינם מתגייסים לצבא, ומספר קטן מהם, כ-1,300, יצטרפו לשירות הלאומי המשמר.

ההצעה צפויה לעבור, בשל הרוב המובנה הקיים בממשלה, והמתווה יישאר בתוקף עד ל-31 באוגוסט 2013. הביקרות על ההחלטה כבר החלה לזרום מגורמי אופוזיציה שונים ומהפורום לשיוויון בנטל.