במערכת הביטחון חוששים מאינתיפאדה שלישית

שבועיים לאחר ההכרה ברשות הפלסטינית כמדינה משקיפה, מתגברת ההערכה בצה"ל כי אינתיפאדה שלישית קרובה מתמיד. הסיבה: התחזקותו של חמאס בעזה ובגדה לאחר "עמוד ענן", העלייה בהתרעות לפיגועים והפרות הסדר ברחוב הפלסטיני המבטאות אובדן שליטה

בדרך לסבב אלימות מחודש? בדיוק היום לפני 25 שנה, פרצה האינתיפאדה הראשונה בשטחים ובימים אלה של אחרי ההכרה ברשות הפלסטינית באו"ם כמדינה שאינה חברה, חוששים במערכת הביטחון מהתפרצותה של התקוממות אלימה נוספת. הסיבה: התחזקותו של החמאס בעזה ועלייה במספר ההתרעות לפיגועים בגדה - כך מדווח הבוקר העיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 אמש ציינו בעזה מאות אלפי פלסטינים 25 שנים להקמתו של ארגון "חמאס" במפגן ענק של שנאה, לראשונה בנוכחותו של ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל. באירוע הכריזו משעל וראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה כי לעולם לא יכירו בישראל ואיימו "להרוג את כל הציונים הכובשים". הצהרות אלה מעודדות את הפלסטינים לנטוש את הרעיון לפיו ניתן להגיע לפתרון הסכסוך באופן דיפלומטי ולהתמקד בהגברת ההתנגדות האלימה - ומהתסריט הזה בדיוק חוששים גופי ביטחון רבים בישראל.

גורמים ברשות הפלסטינית מאוששים חלק מן ההערכות של מערכת הביטחון בישראל ומזהירים כי עקב חוסר האמון הפלסטיני בתהליך השלום שהלך והתגבר במיוחד לאחר מבצע "עמוד ענן" והתחושה של חמאס כי ניצח במערכה, העם הפלסטיני אינו מאמין יותר בשיחות ובמגעים דיפלומטיים עם ישראל, אלא בנשק ובהתנגדות. הפרשן הפוליטי הפלסטיני חאלד עמאירה אף העריך שתאי הטרור של חמאס בגדה המערבית מוכנים ויכולים לפעול בכל רגע.

"השבועות הקרובים קריטיים"

במערכת הביטחון הגדירו את השבועות הקרובים כקריטיים ומתייחסים לכל תקרית שמתרחשת בשטחים כמשמעותית ולא נקודתית בלבד. ביום חמישי האחרון הותקפו חיילי נח"ל בחברון בידי פלסטינים ובצה"ל חוששים כי מקרה זה משליך על אובדן יכולת לאכוף את הסדר ברחוב הפלסטיני - צעד שעלולה להיות לו משמעות הרסנית.

התחזקותו של חמאס והגל הנוסף של אסירים ששוחררו בעסקת שליט ואמור לחזור ליהודה ושומרון אחרי גלות בחו"ל וברצועה, מדאיג אף הוא את ישראל ומחזק את ההערכות שאינתיפאדה נוספת עלולה לפרוץ בקרוב. כתוצאה מכך, הוחלט בצה"ל לשים את הדגש על הידוק ושימור התיאום הביטחוני מול המנגנונים אוכפי החוק של הרשות הפלסטינית - מהלך שמגדירים בצה"ל כנכס וכצעד שעשוי לסייע בהרחקת איום ההתקוממות האלימה הבאה.