"אין התקדמות בסוגיית הגרעין"

יוקיה אמאנו, יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה האטומית, הודה בפני הקונגרס האמריקני כי חרף מאמצי הסוכנות, טרם הושגה התקדמות בחקירה המתנהלת נגד אירן בסוגיית הגרעין. הפקחים עדיין מנסים לקבל גישה למתקנים ואף לאישור לשוחח עם מדענים אירנים העוסקים בתחום

ראש הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית, יוקיה (שP)

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודתה כי על אף ניסיונותיה בחודשים האחרונים להסיק לגבי התקדמותה של אירן בתכנית לפיתוח הנשק הגרעיני, עלו מאמציה בתוהו. ראש הסוכנות, יוקיה אמאנו, אמר בפני הקונגרס האמריקני בוושינגטון כי "הדיאלוג עם אירן התרחב בשנה האחרונה אך ללא תוצאות קונקרטיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי דבריו של אמאנו, אנשי הסוכנות ניהלו בשנה האחרונה מגעים עם האירנים בכדי להשיג התקדמות בחקירת היכולות הגרעיניות של טהרן. בין השאר, ניסו מדעני הסוכנות לגלות מהן כוונותיה של אירן, ואף לענות על שאלת ניסיונותיה לפתח כלי נשק בלתי קונבנציונאליים.

עם זאת, חקירתם שם פקחי הסוכנות טרם הסתיימה. על פי הדיווחים בסוכנויות הידיעות, בסבא"א עדיין ממשיכים בחקירתם ומבקשים גישה מהאירנים למתקני הגרעין במדינה, ואף לשוחח עם מספר מדענים בטהרן העוסקים בתחום.

אירן: "הגרעין למטרות שלום"

כבר בשנת 2011 דיווחו גורמים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, כי אירן עוסקת במחקר ובפיתוח יכולות גרעיניות, שאפשר שישמשו למטרות צבאיות. עם זאת באירן הכחישו כבר אז את הדיווחים וטענו כי מחקרי הגרעין במדינה, נועדו "למטרות שלום ולייצור אנרגיה ירוקה".

למרות טענותיה, סירבה אירן לשתף פעולה באופן מלא עם פקחי הסוכנות שהחלו כבר אז בחקירת העניין. החשדות של סבא"א באירנים גברו נוכח העובדה שלא קיבלו מהם אישור גישה למתקן לבדיקת נשק בפרצ'ין שבדרום המדינה. חשדם של אנשי הסוכנות התעורר בעת שהבחינו בניסיונם של האירנים לכאורה לטשטש עדויות לנשק גרעיני שהיה במתקן, באמצעות תצלומי לוויין שהתקבלו מהאזור.