אורי בלאו בריאיון: "לא עבר בראשי לתת לשב"כ את החומר"

עיתונאי "הארץ", שפרסם את החומר החסוי שהעבירה לידיו ענת קם, מסרב להביע חרטה על התנהלותו ומצדיק את סירובו להעביר לידי החוקרים את המסמכים הסודיים שהדליפה. צפו בקטע מריאיון עמו שישודר מחר בתכנית "עובדה" עם אילנה דיין

ב-2008 היה אורי בלאו כתב חוקר בעיתון "הארץ". ענת קם אז הייתה עיתונאית צעירה בתחילת דרכה. תוך כדי נסיעה משותפת של השניים, ליד מחנה עופר, היא החליטה למסור לו דיסק און-קי ובו 1,800 מסמכים שגנבה שנה קודם לכן, כששירתה בלשכת אלוף פיקוד מרכז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לתכנית "עובדה" עם אילנה דיין, שישודר מחר, סיפר בלאו על אותם הרגעים: "היא אמרה לי - 'יש לי פה משהו שאני בטוחה שתמצא מה לעשות איתו".

ואכן, שימש החומר שהעבירה קם את בלאו בפרסום כתבת השער שלו במוסף "הארץ", שעסקה בחיסולים שמבצע צה"ל בניגוד להנחיות בג"ץ. בעקבותיה, החל צוות חקירה מיוחד של שב"כ לחפש אחר המסמכים האבודים.

הטלפון משב"כ הגיע - ושינה את הכל

"בצהריי היום, בתל אביב, קיבלתי שיחה ממספר חסום", סיפר בלאו על הפעם הראשונה שנוכח לדעת כי הוא מצוי בלבה של סערה. "על קו הטלפון היה אדם שהציג עצמו כ'שייקה מהשב"כ'. הוא ביקש לפגוש אותי בהקדם האפשרי. כשניסתי לברר במה מדובר, הוא אמר לי שבשיחה בארבע עיניים".

למרות זאת, הדגיש בלאו כי אינו מביע חרטה על העובדה שבמשך תקופה ארוכה סירב להעניק לחוקרים את החומר הסודי שהעבירה לידיו קם. "היום אני יודע שכל מילה שנאמרה שם, כל סיגריה שעישנתי וכל עוגייה שהוצעה לי נכללו בתרשומת מאוד מדויקת", אמר.

בלאו ציין כי "אם הייתי מחזיר את הדיסק און-קי הייתי נותן להם על מגש את המקור שלי. זה ממש לא עבר לי בראש".