חשיפה: צה"ל הגביר את המעקב אחר דאע"ש

בישראל חוששים מהתעצמות "המדינה האסלאמית". לחדשות 2 Online נודע כי באגף המודיעין ביצעו התאמות ומלאכת איסוף המודיעין על הארגון הוטלה על יחידת חצב באמ"ן. מפקד היחידה: "הם מתדפקים על הגבולות, צריך להיערך"

רוב המודיעין - מהרשת (AP)

ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש) מטריד ומזעזע את העולם כולו. באגף המודיעין של צה"ל החלו כבר באפריל 2014 לעקוב אחריו, לאחר שזיהו את התפשטותו בעיקר באמצעות הרשתות החברתיות. לחדשות 2 Online נודע כי לאחרונה הגבירו באמ"ן את איסוף המודיעין וביצעו התאמות כך שכעת יש גוף ייחודי שהוטל עליו איסוף המודיעין על הארגון הקיצוני. למעשה מדובר במחלקה קיימת שתפקידה הוגדר מחדש והוטלו עליה משימות ייעודיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ביצענו התאמות כי הבנו שהתופעה של דאע"ש שוברת את הגבולות ההיסטוריים", סיפר לחדשות 2 Online מפקד יחידת "חצב" באמ"ן. "רוב המודיעין על הארגון מגיע מהרשת, כי דאע"ש לא שייכים לזירה מסוימת שיש לנו בה מקורות מודיעינים".

המעקב באמ"ן מחולק לפי זירות. תחילה עקבו אחר הארגון דרך מרחב סוריה בעיקר, אך מהר מאוד הבינו בצה"ל שמדובר בתופעה חריגה שלא נראתה כמותה קודם, ואי אפשר לעקוב אחריה דרך זירה מסויימת. "ברגע שראינו את הסרטונים המשמעותיים הראשונים הבנו שיש פה משהו אחר, שתופס אותך", הוסיף מפקד היחידה.

אחד הסרטונים שהפיץ הארגון

בצה"ל עוקבים בין היתר אחר שיטות הלחימה של הארגון, אמירות מנהיגיו ואנשיו, הסרטונים שהוא מפרסם ועוד. החשש הגדול ביותר הוא גלישה של כוחות הארגון הקיצוני לגבולות ישראל, מה שכבר קורה בימים אלה.

חשש נוסף שמתעצם בימים אלה, בעיקר בשל חוסר שביעות הרצון של הפלסטינים מהנהגתם, הוא אפשרות שתושבים בגדה יצטרפו לארגון. "את צה"ל מאוד מטריד שהסרטונים האלה משפיעים על הציבור הפלסטיני שמאוד מתוסכל מהנהגתו, ואנחנו עוקבים אחרי זה באדיקות", הסביר הקצין הבכיר.

מתדפקים על הגבולות

דאע"ש היא תופעה שקמה ברשת החברתית שמהווה מימד לחימה - שם הם מגייסים, מאמנים ומטיפים צעירים להצטרף לארגון. "אנשי דאע"ש מתדפקים על הגבולות", אמר מפקד "חצב". "היום הם חזקים בסיני, ועל כן צריך להיערך לזה. בכלל, כל סוגיית הטרור בגבולות מעסיקה את כל צה"ל". לדברי הקצין הבכיר, עם הזמן המעקב אחר הארגון יגדל עוד יותר, לאור התעצמותו והתקרבותו של הארגון לגבולותינו.

מתעצמים ומתקרבים (רויטרס)

רק לאחרונה דווח כי בניסיון להגביר את אחיזתו בחצי האי סיני, הארגון שלח לאזור מפקד עירקי במטרה שינהיג את ארגון הטרור "אנסאר בית אל מקדס". על פי הדיווח בעיתון המצרי "אל-וטן", מנהיג דאע"ש, אבו בכר אל בגדדי, קיבל את ההחלטה לאחר שארגון הטרור המקומי נשבע אמונים למדינה האסלאמית.

כבר לפני ארבעה חודשים דווח כי פעילי דאע"ש פועלים במצרים ומאמנים את ארגוני הטרור בחצי האי סיני. "דאע"ש מספקים לנו את הידע כיצד לפעול באפקטיביות גבוהה יותר", אמר אז בכיר בארגון "אנסאר בית אל מקדס".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv