צו 8 לארה"ב: החייל הבודד שבא למילואים

סמואל שוורץ הגיע לארץ כחייל בודד ושירת בחטיבת גבעתי. לאחר השירות חזר לעבוד ולטייל בארה"ב. כשהחל מבצע "עמוד ענן", הוא קיבל צו 8, עלה על מטוס והתייצב מיד במילואים. "רציתי מאוד להיכנס לעזה"

רצה להיכנס לעזה. סמואל שוורץ (חדשות 2)

צו 8 - כל הדרך לאמריקה: סמואל שוורץ, שנולד בניו יורק והתגורר שם כל חייו, הגיע לארץ בגיל 22 והתגייס לצה"ל. אחרי שהשתחרר מהצבא חזר לארה"ב, ובשבוע שעבר קיבל טלפון מפתיע מישראל. על הקו הייתה אמו המאמצת, שאמרה לו שהתחיל מבצע 'עמוד ענן' והוא קיבל צו 8 שמאלץ אותו להגיע לגזרת עזה במהרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"לא היססתי", אמר שוורץ בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "ביום שישי בלילה כהטלפון צלצל באמצע העבודה. אמא רותי הייתה על הקו וסיפרה לי את החדשות, אבל הפצירה בי לא להגיע כל הדרך מארה"ב למילואים. אני לא שמעתי לה ואחרי שניתקנו את השיחה, קניתי כרטיס לארץ", אמר בגאווה. "ב-6 וחצי בבוקר של יום שני כבר הייתי בדרך לצאלים, בלי ציוד ובלי כלום".

גם אחרי שחזר לאמריקה, לשוורץ היה ברור שישוב מתי שרק יזדקקו לו. "לפני שטסתי בחזרה לארה"ב, השארתי את מספר הטלפון שלי לרותי ודורון שהיו המשפחה המאמצת שלי, למקרה שמשהו יקרה בארץ", הוא מספר. ואכן, שוורץ היה בין כל אותם עשרות אלפים שגויסו, המתינו באזור הדרום - ושבו הביתה כעבור כמה ימים.

"בהתחלה הייתי בשוק כי מדובר בשירות המילואים הראשון שלי והיה הרבה בלגן", אמר. "אחרי כמה שעות הבנתי איך הכל עוד וקיבלתי את כל הציוד, כולל מקלע מסוג נגב", סיפר בהתרגשות. בנוגע לסוגיית הכניסה לעזה שנמנעה בסופו של דבר, שוורץ הביע עמדה נחרצת: "רציתי מאוד להיכנס לרצועה", אמר - אבל הוסיף שלא מדובר בהחלטה שלו, וכי הוא חייל שממלא את הפקודות שניתנות לו.

שוורץ הגיע לארץ במסגרת פרויקט "תגלית" לפני 4 שנים. לאחר סיום המסע בארץ במסגרת הפרויקט, חזר לארץ ורצה להתגייס לצה"ל. בגיל 22 התגייס לגבעתי, לאחר שהשתתף בתוכנית 'א"ש נח"ל" שמסייעת לצעירים מחו"ל להתגייס. במשך כל השירות הוא התגורר ב'בית קובי' בגבעתיים, על שם סמ"ר קובי איכלבום ז"ל. "בינתיים אני מתכוון לחזור לארה"ב, אבל אני חושב להמשיך ללמוד בארץ ולהמשיך את החיים שלי כאן", סיכם.